Trump připravuje nařízení k revizi obchodních dohod a veřejných zakázek

Reuters. Trumpova administrativa připravuje nová exekutivní nařízení, aby se znovu prozkoumalo 14 dohod o volném obchodu a pomoc při zadávání veřejných zakázek americkým firmám, oznámili dva úředníci administrativy. Napsala o tom agentura Reuters.

NAFTA neboli Severoamerická zóna volného obchodu je na seznamu hned nahoře. Úředníci hovořili za podmínky anonymity, neboť nařse teprve připravují.

Tyto příkazy by byly do značné míry symbolické, neboť administrativy již oznámila záměr znovu vyjednat dohodu NAFTA. Mluvčí Bílého domu, Sean Spicer, uvedl: „Znovu prozkoumáme všechny aktuální obchodní dohody a zjistíme, zda je možné je zlepšit.“

USA má mnoho bilaterálních a multilaterálních obchodních dohod, které pokrývají například Austrálii, Kolumbii, Izrael, Maroko či Jižní Koreu.

Peter Navarro i Wilbur Ross už před delší dobou uvedli, že je potřeba zpřísnit pravidla původu v NAFTA, aby se vyčlenily součástky pocházející z jiných zemí. Například u aut je požadavek na pouze 62,5 % součástek ze zemí NAFTA, což znamená, že asijští producenti mají velkou příležitost součástky dodat.

Revize zadávání veřejných zakázek je v linii s Trumpovým heslem „Buy American, Hire American“ (tj. kupujte americké zboží a najímejte Američany) a mohlo by si získat podporu i u Demokratů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.