Nejvíce se propad v kumulovaném bohatství dotknul Číny, naopak vůbec se nedotknul USA. Má se ovšem jednat jen o dočasné zchudnutí.
Podle zprávy švýcarské banky UBS a agentury PwC se nejbohatší lidé světa stali za minulý rok o něco chudší. Je to poprvé za posledních deset let, důvodem mají být geopolitické problémy a také problémy na majetkových trzích.
Bohatství světových miliardářů se propadlo o 388 miliard dolarů na globální číslo 8,539 bilionů dolarů. Nejvíce se propad dotknul Číny, kde má domov největší podíl miliardářů po Spojených státech. Propad byl také v Asijsko-tichomořském regionu. V případě čistého bohatství došlo v Číně k poklesu bohatství miliardářů o 12,8 %.
Soukromé banky, které spravují velké majetkové fondy, pocítily dopady čínsko-amerického obchodního napětí. Ve zprávě se tvrdí, že se jedná o zchudnutí poprvé od krize v roce 2008 a že její současnou příčinou je geopolitika.
Počet miliardářů se snížil všude na světě. Výjimkou jsou Ameriky, kde v případě USA stojí technologičtí boháči v čele seznamu miliardářů. Podle zprávy to ukazuje na odolnost americké ekonomiky. V USA bylo na konci roku 749 miliardářů. Přes zaznamenaný pokles zpráva také píše, že v Číně vznikne 1 miliardář během 2 až 2,5 dne.
Odborníci očekávají, že v letošním roce bohatství miliardářů znova poroste.
