Konflikt mezi poslanci a vládou v Moldavsku skončil pádem vlády

Kompromisní koalice z letošního června se rozpadla v důsledku hlasování o nedůvěře.  V pozadí jsou koaliční spory a prezidentské volby.

V Moldavsku padla vláda poté, co jí parlament vyslovil nedůvěru. V hlasování vyslovilo nedůvěru vládě premiérky Mai Sanduové z proevropské strany ACUM celkem 63 ze 101 poslanců. Poslanci ze Strany socialistů (byla koaličním partnerem strany) a Demokratické strany (v opozici) se také postavili proti vládě.

Jedná se o důsledek konfliktu mezi vládou a poslanci, který eskaloval v souvislosti s výběrem kandidáta na post generálního prokurátora. Vláda posílila návrhem nového zákona pravomoci premiérky při výběru kandidáta na tento post, a to bez konzultace se Stranou socialistů, která je koaličním partnerem se dvěma ministry. Koaliční vláda vznikla v červnu letošního roku a jejím hlavním cílem bylo najít kompromis mezi „proevropskými“ a „proruskými“ silami v zemi a zbavit se oligarchy Vladimira Plachotnjuka.

Výsledkem sporu bylo, že Strana socialistů, kterou neformálně vede prezident Igor Dodon, iniciovala hlasování o nedůvěře. Proti Dodonově snaze o kompromisní řešení se postavila premiérka a nazvala spor pokusem o blokování reforem, které jsou v souladu s doporučeními Benátské komise Rady Evropy.

Prezident Moldavska nyní svolal všechny parlamentní frakce ke konzultacím, ze kterých by měla vzniknout nová vláda. Cílem bude na prvním místě zjistit, zda existuje parlamentní většina. Jedním z možných řešení vládní krize bude vznik úřednické vlády s velkým vlivem socialistů. Západ reagoval na pád vlády Mai Sanduové nespokojeně. Ve hře jsou ještě prezidentské volby v roce 2020, kde by Sanduová mohla být s podporou západu silnou konkurentkou současného prezidenta, řekla deníku Vědomosti politoložka Natalie Charitonovová.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.