Světové burzy hlásí nejhorší propad od krize v roce 2008. Ztráty činí asi 5 bilionů dolarů.
Páteční světové burzy reagovaly na zprávy o šíření epidemie koronaviru panikou a hlásí ztráty asi 5 bilionů dolarů. Jedná se přitom o nejhorší ztrátu od roku 2008, kdy začala finanční krize.
V důsledku toho mizí naděje na to, že epidemie koronaviru skončí za pár měsíců a ekonomický růst se znovu oživí, píše agentura Reuters.
Předpokládá se, že americký Federální rezervní fond (centrální banka USA) sníží úrokové sazby v USA během měsíce března, zatímco další centrální banky budou jejího příkladu následovat. Půjde o snahu o to pomoci ekonomice v době krize a vyhnout se tak globální ekonomické recesi.
Narušení mezinárodního cestování a také dodavatelských řetězců, uzavírání škol a také rušení významných události kvůli koronaviru zhoršily ekonomické vyhlídky v momentě, kdy došlo k oslabení americko-čínské obchodní války.
Jeden ze světových indexů MSCI, který sleduje situaci na trzích v 50 zemích světa, byl v Evropě v poklesu o 1 % při pátečním otevření burzy. Za týden poklesl ale o 10 %, což je nejhorší číslo od roku 2008.
Podíly Wall Streetu se ve čtvrtek propadly o 4,4 %, což je nejhorší pokles od roku 2011. Konečně tzv. index strachu, tedy CBOE index volatility, poskočil na 39.16. Je to nejvyšší číslo za poslední dva roky.