Většina ekonomik bude nejméně o 5 % menší, a to i po hospodářském oživení
Mezinárodní měnový fond (MMF) oznámil ve své předpovědi, že pandemie koronaviru zanechá dlouhodobé dopady na světové ekonomice. Většina zemí bude o 5 % menší, a to i v případě prudkého oživení.
Je již nyní jasné, tvrdí hlavní ekonomka MMF, že výstup se zmenší mnohem víc než za Velké recese a bude srovnatelný s Velkou depresí 30. let 20. století.
Vyspělé země jako kategorie spadnou o 6,1 %, rozvíjející jen o procento, protože v Číně i Indii se očekává stále růst. MMF počítá se scénářem ve tvaru V, tj. s prudkým oživením příští rok. Ale ani tak se propad v roce 2021 nepodaří smazat.
Bude se jednat o hlubokou recesi, s problémy solventnosti a nárůstem nezaměstnanosti.
Hlavní ekonomka MMF také uvedla, že neexistuje žádný trade off mezi záchranou životů a záchranou živobytí. Předpovědi MMF navíc nejsou tak pesimistické jako predikce soukromých institucí. Většina zemí bude nejvíce postižena ve druhém kvartálu tohoto roku, v případě Číny je to první čtvrtletí.
Světový produkt by měl klesnout o tři procenta. V roce 2009, který byl nejhorším rokem finanční krize, se světový růst propadl o 0,1 %. MMF navíc považuje světový růst pod 2,5 % za recesi, protože 90 % času je růst nad tímto číslem.
Nezaměstnanost v USA má v tomto roce překročit 10 %. V eurozóně se má dostat na 10,4 %.
MMF země pochválil za přísná opatření a za karanténu a uvedl, že země, které si počínají jako Švédsko, budou mít stejně hlubokou recesi jako ostatní.
Fiskální opatření a také netradiční kroky centrální bank budou velice nápomocné k oživení ekonomik. Z MMF ovšem zazněly obavy ohledně osudu rozvíjejících se zemí, které čelí řadě problémů najednou – od zdravotnické krize, po finanční a ekonomickou. Tyto budou potřebovat pomoc mezinárodních institucí.