Světová ekonomika kolabuje

Odpovědí na katastrofu je předčasně neuvolnit karanténu, zajistit volný obchod a spolupráci a nešetřit na testech a na vývoji vakcíny.

Komentátor Martin Wolf píše pro Financial Times o tom, jak mikrob smetl naši aroganci.

Je tu nový World Economic Outlook (pozn. redakce, velká analytická zpráva, kterou dvakrát ročně vydává MMF), začíná Wolf svůj článek. A MMF hovoří o situaci jako o „great lockdown“ (velká karanténa), /přestože lepší by bylo hovořit o „great shutdown“ (velké uzavření). To totiž lépe vystihuje, že ekonomika by padla, i kdyby karanténa nebyla, a může padnout i po ní. Jedna věc je jistá, píše Wolf, je to největší ekonomická krize od dob Velké deprese.

Do tohoto období jsme vstoupili v situaci hádek mezi velmocemi a totální nekompetence na nejvyšší úrovni vlád, která děsí. Ano, vyjdeme z toho. Ale do čeho vlastně, ptá se autor.

Podle článku 90 % zemí zažije pád do záporných čísel, a HDP na hlavu globálně klesne o 4,2 %.

MMF předpovídá globální růst v roce 2021, takže oživení ve tvaru V. To může být přehnaně optimistické, domnívá se Wolf.

MMF operuje se třemi střízlivými scénáři. V prvním bude karanténa trvat déle, než se předpokládá v základním výhledu. Ve druhém přijde druhá vlna viru v roce 2021. Ve třetím se obě předvídané skutečnosti spojí dohromady.

Jsou ale i horší možnosti, varuje Wolf. Nákaza se může opakovaně vracet, nenajdeme vakcínu apod. Mikrob srazil na kolena naši aroganci.

Co tedy v této katastrofě můžeme dělat?

První je neuvolňovat karanténu, dokud se smrtnost nedostane pod kontrolu. Není přeci možné otevírat ekonomiky s řádící epidemií, rostoucím počtem mrtvých a kolabujícím zdravotnickým systémem. I kdybychom mohli jít do práce, řada lidí by to odmítla. Nesmí se šetřit na testování a na vývoji vakcíny.

Pandemie a „great shutdown“ jsou globální jevy. Nedostatek kooperace povede k tomu, že zemře více lidí. Je potřeba myslet i na chudé země, nabádá Wolf. Je potřeba vydat novou obrovskou emisi Zvláštních práv čerpání.

Ekonomický nacionalismus à la Trump je vážné nebezpečí a objevuje se i v EU. Je potřeba zajistit volný obchod, hlavně u zdravotnického materiálu, ale nejen tam.

Musíme nemoc dostat pod kontrolu. Musíme utratit, kolik bude potřeba na to, abychom ochránili lidi a ekonomický potenciál. Neznáme budoucnost, ale víme, jak bychom ji mohli utvářet. My víme, v množném čísle? Obávám se odpovědi, končí Wolf.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.