Koronavirus a ohrožení americké nadvlády

Pokles americké moci nemusí být tak rychlý, jak se často předpokládá ani v časech pandemie. Proč?

Komentátor Gideon Rachman píše o tom, že pokles americké moci nebude tak rychlý, ani tváří tvář koronaviru.

Na vrcholu studené války prezident Ronald Reagan tvrdil, že spory mezi velmocemi by ustaly, kdyby Zemi obsadili mimozemšťané. Byl optimista. Dnes je tu koronavirus a napětí mezi USA a Čínou se ještě zvýšilo.

Čína může cítit příležitost. Pandemie odhalila slabé stránky USA a jeho sílu zatlačila do pozadí. Vojenská síla proti koronaviru není k ničemu, ale to, že chybí všeobecný systém zdravotního pojištění neohrožuje jen chudé Američany, ale celou společnost.

Jeden z deseti Američanů ztratil práci během posledních týdnů. Demokraté a republikáni se navzájem podezřívají ze zneužití voleb kvůli koronaviru a Paul Krugman píše o tom, že demokracie je ohrožena.

Čínská vláda tvrdí, že potlačila domácí přenos koronaviru. Vypadá stabilně, na rozdíl od hrozby Velké deprese v USA; o politické krizi nemluvě. Tímto způsob by to mohlo vypadat, že Čína ohrozí nadvládu USA.

Rachman přiznává, že debata o úpadku americké moci probíhá už desetiletí a že on sám patřil k jejím zastáncům, tvrdil vždy, že pokles moci je reálný a nevyhnutelný.

Ale jsou tu dvě kontrolní otázky, aby to s tím poklesem nebylo zas tak přehnané, tvrdí autor.

Jaká měna je nejdůvěryhodnější? A druhá otázka: kde byste chtěli pracovat a chtěli, aby vaše děti chodili do školy? Odpověď je podle autora, dolar a USA. Pokud tento stav nadále potrvá, pak ani koronavirus USA neublíží.

Atraktivita USA je důležitá jako jejich schopnost přitáhnout talenty z celého světa. Šíří se tak rovněž americké ideály. Je to známka americké stability a otevřenosti. Peking má problém, aby ti nejlepší čínští vědci zůstali v Číně, tvrdí autor. Někteří mohou čerpat atraktivní programy vlády, ale může je také děsit atmosféra v zemi, která je horší než to, co dělá Donald Trump.

Rizika pro měkkou moc USA ale existují. Je to například pokles otevřenosti, nárůst xenofobie či dlouhá hospodářská recese.

Potom je tu dolar. Vojenská nadvláda USA prochází testem, ale v případě dolaru je jejich pozice neotřesitelná. Což představuje obrovskou politickou sílu. USA mohou vyřadit země, či firmy tím, že je odříznou od dolarového systému. Je to globální měna, síla, která tak obepíná celý svět. Možná ale důvěra v dolar projde testem, a to kvůli expanzivní politice USA jak fiskální – balíček 2 bilionů dolarů, který dál navýší dluh – tak i v důsledku chování centrální banky, FEDu. FED kupuje nejen státní dluhopisy, ale také ty soukromé. Kdyby se takhle chovala nějaká jiná země, už by moudré hlavy z USA tvrdily, jak je krize za rohem.

USA samozřejmě pomáhá to, že všechny další alternativy vypadají ještě hůře. Pandemie zvýšila obavu z další krize eura. Čína používá měnové alternativy a další možnosti jako je zlato či bitcoin mají hromadu nevýhod.

Světová poptávka po dolaru vlastně říká: věříme USA. Když tato důvěra přežije koronavirus, pak USA si zachovají svou dominanci.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.