Evropské odbory a jejich reakce na koronavirovou epidemii

Evropské odbory se obávají především předčasného otevření firem a ohrožení zdraví pracovníků. Požadují také vyšší mzdy pro pracovníky, kteří jsou nyní v první linii a jejich místa jsou často prekarizovaná.

Noviny Finacial Times přinesly informace od evropských odborů, které se mimo jiné obávají předčasného otevření firem, a tím také ohrožení pracovníků.

Odbory se obávají, že některé firmy využijí koronavirové epidemie – která neumožňuje mimo jiné stávkovat – a představí plány na restrukturalizaci firem spojené s hromadným propouštěním.

Zatím se jedná spíše o výjimky, článek uvádí jednoho z výrobců převodovek v Německu. Ve většině případů existuje spolupráce mezi korporacemi a mezi zaměstnanci a jejich zástupci.

Pracovníci s nižšími mzdami – v obchodě, veřejné dopravě i v nemocnicích – jsou navíc v první linii boje proti koronaviru. Odbory proto bojují za zvýšení jejich mezd a také za podporu pro pracovníky v prekarizovaném postavení.

Největší francouzské odbory tvrdí, že se toho od pracovníků nyní chce hodně, a proto je potřeba „až bude po epidemii“ dát na stůl nový sociální smír.

Odbory ve Francii i Německu tlačí na své vlády, aby oslabily globalizaci a více dbaly na svá vlastní strategická odvětví. Komisařka pro ochranu hospodářské soutěže M. Vestagerová prozatím uvedla, že evropské země by měly kupovat podíly ve firmách, kde by hrozilo čínské převzetí.

Odbory jsou v nezvyklé pozici, protože také bojují za právo lidí zůstat doma. Bojí se pustit pracovníky do firem, dokud nebude jisté, že je to opravdu bezpečné. Odborový svaz CGT už podal trestní oznámení na Carrefour a jeho majitele za to, že nedává pracovníkům dostatečnou zdravotní ochranu. Odboráři slavili ve Francii už jedno vítězství, v případě Amazonu, když jim soud dal zapravdu, že firma bude moci odesílat ze svých skladů jen zásadní položky, dokud neprovede důkladnou revizi bezpečnostních opatření.

V USA za tři týdny žádá o podporu 16 milionů pracovníků, v Evropě jsou rozšířená schémata tzv. Kurzarbeitu. Některé automobilky šly po dohodě s odborovými organizacemi i nad rámec zákonných opatření Kurzarbeitu. Němečtí odboráři zdůrazňují, jak zásadní je mít zastoupení v dozorčích radách a v řízení velkých firem.

Odbory ve Francii zdůrazňují, že ještě před pár měsíci je prezident Emmanuel Macron nepovažoval za vůbec užitečné, ale nyní vidí, jaký účel plní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.