Kreml přiznal neefektivitu koronavirové podpory byznysu a lidí

Ruský ministr si osobně vyzkoušel, že poskytnutí bezúročné půjčky na mzdy v rámci pomoci nefunguje, jak má…

Kreml přiznal nízkou efektivitu dosavadních kroků na podporu byznysu a obyvatel v souvislosti s pandemii koronaviru v Rusku, informovaly noviny Vědomosti. Mluvčí ruského prezidenta, Dmitrij Peskov přiznal, že mají lidé problémy především v bankách. „Registrujeme ty problémy, právě je analyzujeme a bez pochyby se ještě hodnotí to, jak to všechno funguje,“ řekl dále. Podle Peskova má vládní koordinační komise informace o těchto problémech a každodenně je řeší. Peskov dále řekl: „Jen včera jsme viděli, že Mišustin se tím zabýval a mluvil o tom.“

Premiér Michail Mušustin ve čtvrtek nařídil kontrolovat výplaty bezúročných půjček na platy v bankách a požádal banky, aby reagovaly rychleji. Na problémy s výdejem těchto půjček upozornil ministr ekonomického rozvoje Maksim Rešetnikov, který si ve dvou bankách osobně vyzkoušel, že takovou půjčku nemohl dostat jako „tajný zákazník“. Jedna z bank mu tvrdila, že vláda o bezúročných půjčkách ještě nerozhodla, a druhá potom, že mu půjčku poskytne až v květnu.

Centrální banka v pátek rozhodla o nových krocích na podporu ruského bankovního sektoru. Patří sem například zmírnění rezerv pro restrukturalizaci půjček, menší platby do fondu pojištění vkladů a zahájení programu ročního REPO.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.