Španělský vicepremiér navrhuje pro EU radikální řešení

Pablo Iglesias navrhuje vedle fondu obnovy také zavedení základního příjmu pro občany EU. Bez radikálních kroků je tu riziko konce EU, varuje…

Noviny Financial Times uvádí názory Pabla Iglesiase, který tvrdí, že pokud EU nepodnikne radikální kroky k podpoře solidarity, pak riskuje, že skončí.

Pablo Iglesias vyzval EU k tomu, aby přijala základní příjem pro všechny své občany. Mělo by to ukázkou solidarity se zeměmi nejvíce postiženými koronavirem. Iglesias uvedl, že doba škrtů, austerity a nedostatku solidarity severu s jihem musí skončit. Španělsko vede kampaň před blížícím se summitem EU a přeje si ustanovení fondu obnovy. Fond by měl být spjat s granty, ne s půjčkami. Jenže proti fondu jsou Německo i Nizozemsko.

Na ochranu spotřeby i důstojnosti navrhuje Iglesis garance minimálního zaručeného příjmu, o kterém diskutuje s dalšími zástupci vlád. Iglesias ale také ví, že určitá míra zespolečenštění dluhu je pro přežití EU nutná. Španělsko počítá letos s nezaměstnaností kolem 19 %.

Iglesiasovo postavení ve španělské politice je sporné. Premiér ze Socialistické strany spojení s Iglesiasovým Podemos dlouho odmítal, ale nakonec mu nezbylo nic jiného než se spojit s rivalem na levici.

Pravice vládu kritizuje za to, že má podíl na vysokém počtu úmrtí v zemi. Iglesias tvrdí, že každý nyní chápe to, že je potřeba mít aktivistický stát. Iglesias také tvrdí, že ideje Thatcherové, Blaira a Schrödera jsou mrtvé a že nikdo je už nemůže hájit.

Záruka minimálního příjmu je urgentní, tvrdí španělský vicepremiér. Kritici tvrdí, že záruka (na rozdíl od nepodmíněného příjmu) může vést k tomu, že spousta rodin se dostane do pasti velmi skrovného příjmu, protože platba může být stažena, když se domácnost dostane nad určitou částku.

Iglesias říká, že jde jak o sociální spravedlnost, tak o udržení poptávky v ekonomice. Vicepremiér ale musel přiznat, že kdyby šlo vrátit čas, pak by byla opatření španělské vlády přísnější.

Ilustrační obrázek: Autor –  En Comu Podem – El Somriure Dels Pobles II, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64806733

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.