USA prodají Tchaj-wanu nová torpéda. Čína nesouhlasí

Spojené státy oznámily prodej celkem 18 kusů torpéd v hodnotě 180 milionů dolarů Tchaj-wanu, a to v kontextu napjatých vztahů s Čínou.

Vláda Spojených států informovala Kongres o možnosti prodeje torpéd v hodnotě 180 milionů dolarů pro Tchaj-wan. Tento krok ještě zhorší napjaté vztahy mezi USA a Čínou, která si území Tchaj-wanu nárokuje.

Spojené státy nemají s Tchaj-wanem jako většina zemí diplomatické vztahy. Nicméně platí zde zákon, že USA musejí Tchaj-wanu pomoci v poskytnutí prostředků k obraně. Čína rutinně odmítá všechny prodeje zbraní Tchaj-wanu.

Ministerstvo zahraničí USA odsouhlasilo prodej celkem osmnácti torpéd MK-48 Mod6 a s nimi spojeného vybavení v hodnotě 180 milionů dolarů. Podle americké strany prodej těchto zbraní slouží americkým národním, hospodářským a bezpečnostním zájmům.

Peking avizovaný prodej neuvítal a požádal o to, aby USA přerušily prodej zbraní Tchaj-wanu a také přerušily vojenské vztahy s ostrovem, a zabránily tak dalšímu zhoršení vztahů s Čínou.

Informace o prodeji 18 amerických torpéd se na veřejnost dostala v souvislosti s inaugurací tchajwanské prezidentky do úřadu ve středu 20. května. Čína zase v souvislosti s inaugurací posílila svoje vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.