Venezuela po letech zdražila benzín. Musí ho dovážet z Íránu

Ve Venezuele skončily roky dotované ceny motorových paliv. Díky kolapsu rafinérií musí benzín dovážet z Íránu.

Venezuela zavedla nové ceny za paliva a skončila dvě dekády trvající politiku dotovaných cen za benzín a naftu, informuje reportáž televize Al Jazeera. Podle reportáže vláda rozhodnutí o zvýšení cen paliv tak dlouho odkládala, že její nynější krok překvapil. Navíc v posledních letech byla paliva často prakticky zdarma – díky vysoké inflaci neexistovaly totiž bankovky na zaplacení obsahu malé nádrže. V současnosti dávají mnozí Venezuelci přednost placení v amerických dolarech.

Nová cena je v podstatě mezinárodní cenou, která je jen o trochu nižší, než je cena benzínu a nafty například ve Spojených státech. Lidé ve Venezuele si ale stěžují na to, že jejich platy neodpovídají mezinárodním cenám.

Venezuela je sice země bohatá na ropu, ale v poslední době čelila kolapsu rafinérií, což vedlo k nedostatku benzínu v zemi. Nyní dováží benzín z Íránu, i když za to hrozí sankce USA.

Vláda bude i nadále dotovat ceny pro paliva ve veřejné dopravě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.