Pandemie v USA: Země musí jednat bez Trumpa, jinak směřuje ke katastrofě

Virus je v USA mimo kontrolu. Bez resetu bude situace ještě horší. Věci mají do rukou vzít guvernéři a jednat bez prezidenta, který epicky selhal.

Spojené státy se noří stále hlouběji do zdravotní krize, virus se dostal mimo kontrolu a nastal čas na politický reset, včetně vyhlášení stavu nouze, píše úvodník novin Washington Post z 20. července 2020 (strana 20). Text je jednou z reflexí současné pandemické situace v USA.

Prezident Donald Trump bohužel problém neřeší, národ je rozdělený, ale virus toho nedbá a vytrvale postupuje. Je třeba učinit silná opatření, nebo bude krize ještě horší. Varovná světýlka blikají po celých Spojených státech. V nadcházejících čtyřech týdnech předpokládá Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci více úmrtí než v uplynulém měsíci. Rekordy z hlediska úmrtnosti lámou Texas, Florida a Jižní Karolína. Panují obavy, že státy tzv. slunečného pásma USA budou brzy čelit bodu přetížení. Zkrátka pandemie v USA se šíří a je stále horší.

Bez vakcíny a bez léku na virus existuje pouze jedno řešení: jsou jím karanténní opatření, která zabrání přenosu nemoci mezi lidmi například v barech, restauracích nebo fitness centrech. Je nutné chránit ty, kteří jsou zranitelní, prosazovat sociální odstup, používat roušky a dbát na hygienu rukou, píše dále úvodník a poukazuje na zkrocení ohnisek v Itálii a Španělsku. V kontextu epického selhání prezidenta Trumpa musejí odpovědnost převzít guvernéři. Ti by se podle listu měli sejít na společném jednání a připravit národní strategii, kterou země stále zoufaleji potřebuje. V současnosti nefunguje dobře ani diagnostický testovací systém. Ten je přetížen, testy mají zpoždění a díky tomu tak nedochází k potřebné izolaci nemocných či ke sledování jejich kontaktů bránícímu šíření nemoci.

Pokud Spojené státy jako národ selžou, bude to mít závažné důsledky. Tyto důsledky se dotknou poskytování běžné lékařské péče v nemocnicích přeplněných nemocnými s COVIDem, vzdělávacího systému či ekonomiky, která utrpí další hluboké škody, varuje list. Nastal čas na opravdový „reset“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.