Pandemie v EU ukázala, že bezdomovectví je možné řešit

V EU došlo za deset let k 70% nárůstu lidí bez domova. Opatření vlád během pandemie dokazují, že problém je možné řešit, když je politická vůle.

Pandemie ukázala, že je možné dostat lidi z ulic, pokud k tomu existuje politická vůle. Charitní organizace, které se věnují bezdomovectví nyní chtějí, aby se pandemické řešení bezdomovectví stalo trvalým.

V době vrcholu pandemie v EU dostaly její členské země z ulic desítky tisíc lidí. Došlo k zabavení hotelů, rekreačních ubytovacích zařízení nebo nemovitostí Airbnb k tomu, aby poskytly přístřeší pro desítky tisíc bezdomovců. V důsledku těchto kroků se počet bezdomovců v EU snížil téměř na nulu, přitom by se něco takového ještě před půl rokem zdálo jako utopie.

Výroční zpráva nadace FEANTSA apeluje na EU, aby využila toho, co se naučila během vrcholu pandemie a zavázala se k vymýcení bezdomovectví do roku 2030. Organizace odhaduje, že by náklady na ubytování a podporu lidí bez domova stály zhruba 10,5 miliard eur. Chce, aby rozpočet EU na následujících sedm let s tímto výdajem počítal. Částka je zlomkem evropského rozpočtu, který má hodnotu 1,8 bilionu eur.

Bezdomovectví představuje v Evropské unii rostoucí problém. Odhady hovoří o tom, že v EU musí bez střechy nad hlavou přespávat nebo najít dočasný nocleh na 700 tisíc lidí. Jedná se o 70% nárůst počtu bezdomovců ve srovnání se situací před deseti lety. Organizace, které se otázkám bezdomovectví věnují, hovoří o tom, že mezi lidmi bez domova je stále více žen, mladých lidí a azylantů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.