O ruském vměšování do brexitového referenda nejsou důkazy. Kdo za to může?

Nově zveřejněná zpráva nemohla dospět k jasnějším závěrům o ruském vměšování. Poslanci viní vládu z nedostatku zvědavosti.

Poslanci britského parlamentu kritizují britskou vládu za to, že se nezajímala o otázku ruského vměšování do brexitového referenda v roce 2016. Nově zveřejněná zpráva parlamentního Výboru pro zpravodajství a bezpečnost měla osvětlit některé otázky ohledně ruského vměšování. Poslanci ale nebyli ve zprávě schopni v této věci dojít k jasnějším závěrům. Důvodem má být „nedostatek zvědavosti“ na straně současné i bývalé britské vlády, která celou záležitost nijak nevyšetřovala.

Podle jednoho ze členů Výboru, poslance za Skotskou národní stranu Stewarta Hosieho, se nikdo ve vládě Spojeného království nechtěl tématu dotknout ani desetimetrovou holí. Což je podle něj v kontrastu s tím, jak na zprávy o ruském vměšování do voleb v roce 2016 reagovaly Spojené státy.

Ministr zahraničí Dominic Raab ale odmítl, že by se vláda aktivně nechtěla hlouběji ponořit do otázky vnímané hrozby ruského vměšování. Rusko je prý „top“ bezpečnostní prioritou Británie, řekl dále.

Britská vláda na parlamentní zprávu odpověděla dvacetistránkovým elaborátem, ve kterém se píše, že „neexistují žádné důkazy o úspěšném vměšování do referenda o EU“. Vláda také odmítla, že by na tuto hrozbu reagovala pomalu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.