Důvod k optimismu? Výzkum IHS Markit ukazuje, že německá ekonomika by se mohla dostat do oživení ve tvaru písmene V – tj. prudký propad bude následován stejně silným oživením.
Německý Die Welt vidí vlnu optimismu u manažerů, ukazuje to průzkum IHS Markit. Průmysl i služby se dostávají z krize.
Ekonomika má senzory. Ty ukazují, jak to vypadá s vývojem ekonomiky a některé vývoj vidí dřív než jiné. Například to jsou manažeři nákupu u firem. Oni první šlapají na brzdu, když jsou problémy. A naopak, když se blíží oživení, jsou těmi prvními, kteří „jdou do toho“ a obstarávají nutný materiál na výrobu.
V Německu jsou manažeři nákupu ve vynikající náladě. IHS Markit ukazuje, že německá ekonomika by se mohla dostat do oživení ve tvaru písmene V – tj. prudký propad bude následován stejně silným oživením.
Červenec byl zkrátka v německé ekonomice dynamický a v některých oborech překonal očekávání. Nové obchody se týkaly zejména průmyslu, ale i zakázky z exportu zesílily. Především poptávka z Číny se obnovila. Dobrá jsou čísla i za celou eurozónu. Pozor, neznamená to, že recese v Německu je pryč, ale signál je to pozitivní a silný. Německu i Evropě by se tak mohlo podařit něco, co řada ekonomů nepovažovala za možné, a sice právě oživení ve tvaru V.
Evropa se snad dostane k normálu, na rozdíl od USA, které trpí koronavirovou epidemií, a to i kvůli chabé koordinaci z Washingtonu. Nálada se zlepšila hlavně v případě služeb. Oživení veřejného života potěšila nejen cestovní ruch, ale také maloobchod.
V USA je ovšem situace zcela jiná. IHS Index je tu v „šedé“ zóně mezi recesí a vzestupem. Služby jsou poškozeny dalšími restriktivními opatření, protože epidemie není v USA vůbec pod kontrolou. V Evropě je situace nadějnější. Je ale třeba brzdit předčasnou euforii, Je možné, že řada firem počítala s nejhorším, a i malé zlepšení hodnotí nadměrně pozitivně.
Němečtí ekonomové počítají s tím, že ve druhém čtvrtletí zaznamená HDP propad o 8,8 % oproti předchozímu kvartálu. Pro třetí čtvrtletí by se pak mohlo počítat s růstem.
Burzy už reagují, i když je pravda, že berou v úvahu i příliv peněz z centrálních bank.