Japonský premiér odmítá zvyšování napětí v Jihočínském moři

Jošihide Suga také zdůraznil nutnost řešit všechny spory v Jihočínském moři mírovou cestou. Odmítl snahy o vznik asijského NATO.

Japonsko je proti jakémukoliv jednání, které zvyšuje napětí v oblasti Východočínského a Jihočínského moře, řekl nový japonský premiér Jošihide Suga. Premiér dodal, že Japonsko se nesnaží o nějakou formu „asijského NATO“, které by chtělo zadržovat nějakou konkrétní zemi.

Suga byl na své první zahraniční návštěvě od nastoupení do úřadu, a to ve Vietnamu a v Indonésii. Cesta je součástí snah o posílení vztahů v oblasti jihovýchodní Asie.

Japonský předseda vlády také zdůraznil nutnost řešit všechny spory v Jihočínském moři ne silou, ale prostřednictvím mírových rozhovorů, které stojí na mezinárodním právu.

Jihovýchodní Asie patří k regionům, kde panují obavy z rostoucí asertivity zahraniční politiky Číny, dodává k tomu agentura Reuters.

Cesta do Vietnamu a Indonésie následovala po říjnovém jednání „čtyřky“ či „čtyřspolku“ v Tokiu. Čtyřka je neformální uskupení Indie, Austrálie, Japonska a USA, kterým se Washington snaží vytvořit protiváhu rostoucímu regionálnímu vlivu Číny v oblasti. Čína skupinu nazvala „mini-NATO“, které se snaží zadržet rozvoj Číny.  Suga k tomu v indonéské Jakartě řekl, že reakce na dění v Jihočínském moři „není namířena proti jakékoliv konkrétní zemi“.

Japonský premiér musí hledat rovnováhu mezi hlubokými hospodářskými vztahy s Čínou a bezpečnostními obavami, které se rovněž týkají oblasti Východočínského moře, kde má Čína další územní nároky. Suga k tomu řekl: „Japonsko je rozhodnuto bránit svoje území, teritoriální vody a vzdušný prostor.“

V japonské vládnoucí straně, Liberálně demokratické straně, sílí hlasy, které požadují tvrdší politiku Japonska vůči Číně. Za Sugova předchůdce Šinzó Abeho došlo ve vztazích obou zemí k oteplení.

Psali jsme:

Obchod a investice? Spíš jen západní “hlídka” Jihočínského moře

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.