Sunnitský politik a bývalý předseda vlády, kterého svrhly protesty, Saad al Harírí se vrací na post premiéra země.
Libanonský prezident Michel Aoun začal ve čtvrtek konzultace s představiteli parlamentu, jejichž výsledkem by mělo být nalezení kandidáta na nového premiéra země.
Podle informací agentury Reuters byl v této situaci možným kandidátem na předsedu vlády Libanonu sunnitský muslimský politik a bývalý premiér Saad al Harírí. Očekává se, že ale bude čelit řadě problémů při své snaze navigovat frakční politiku země a vytvořit novou vládu.
Poslední pokus, který zprostředkoval francouzský prezident Emmanuel Macron, se nezdařil a politická scéna marně hledala dohodu o novém předsedovi vlády. Libanon přitom čelí finanční, ekonomické a sociální krizi, kterou ještě zhoršují dopady pandemie.
Harírí je považován za spojence západních zemí i zemí Perského zálivu. Sám se prezentuje jako politik, který je schopen vytvořit reformní vládu a oživit tak francouzské snahy o prosazení reforem jako podmínky pro další zahraniční pomoc Libanonu. Čtvrteční jmenování Harírího je paradox: jednalo se o premiéra, kterého skoro před rokem svrhly lidové protesty v Libanonu, požadující radikální změny v libanonské politice. Reakce na jeho nové jmenování je obecně skeptická, ale vyvolala také hněv a výsměch. Harírí se stal premiérem Libanonu už po čtvrté.
Psali jsme:
- Hanna Gharíb: Krize je v jádru konfesionálního politického systému Libanonu
- Libanonské povstání se nepřetavilo v revoluci, chyběl program a vedení, říká Hanná Gharíb
- Sestavení reformní vlády selhalo. Libanon se ocitá v ďábelském geopolitickém kruhu
- Marwán Abdalláh: Úspěch libanonské revoluce závisí na tom, zda dokážeme utvořit jednotnou vizi a společné vedení