Přečetli jsme: Skoro 40 % mladých voličů mezi 18-24 let podporují Marine Le Penovou. Proč a jak k tomu došlo, sledoval článek Financial Times.
Financial Times. Téměř 40 % mladých ve věku 18-24 let chce volit Národní frontu, napsaly mimo jiné Financial Times k tématu prezidentských voleb ve Francii.
Větrný most u dálnice není zrovna to místo, kde by chtěl normální teenager trávit páteční večer. Ale Justine Dieulafaitová a její přátelé mají svůj úkol – pomoci krajně pravicové kandidátce Marine Le Penové vyhrát volby. Mladí patrioti, ve věku kolem 15 a 18let uprostřed dopravního ruchu vylepují banner: Mladí s Marine. A navíc blikají světýlka – červená, bílá a modrá. „Mladí lidé revoltují,“ říká Dieulafaitová. „Padesát let tu máme pravici a levici a podívejte se na miliony z nás, kteří jsou nezaměstnaní, žijí v chudobě, bez stabilního zaměstnání či bydlení… Je načase změnit systém. Je načase zvolit Marine.“
Mladé hlasy ženou Národní frontu k lepšímu výsledku
Francouzské volby plné překvapení zatím vedly k tomu, že favorizovaní kandidáti odpadli a Le Penová vede v průzkumech. Slečna Dieulafaitová a její přátelé ukazují další fenomén: sílu mladých hlasů, které ženou Národní frontu k jejímu nejlepšímu výsledku.
Strana Národní fronta je nejpopulárnější u mladých voličů ve věku 18-24 let. V této kategorii dokáže centristický kandidát Macron zachytit jen 21 % hlasů, konzervativec Fillon jen 9 %. Zdá se, že takto vysoká podpora mladých pro krajně pravicovou stranu odporuje trendům v ostatních zemích. Stačí vzpomenout na Velkou Británii, kde mladí voliči byli spíše proti Brexitu, či USA, kde Donald Trump u mladých příliš nezabodoval.
Jenže ve Francii je tomu jinak. Národní fronta jde proti volnému obchodu a imigraci. Nárůst podpory v posledních letech je dramatický – v roce 2012 podporovalo Národní frontu jen 18 % mladých.
Je to zkrátka další divoká karta v čím dál méně předvídatelném závodě, v němž finanční skandál poškodil dříve favorizovaného Fillona, zatímco 39letý Macron si vede v průzkumech dobře.
Frustrace a nezaměstnanost
Frustrace mezi mladými voliči kvůli nedostatku zaměstnání a špatným ekonomickým vyhlídkám tvoří velkou část úspěchu Národní fronty.
„Naše generace nese riziko, že bude žít hůř než naši rodiče,“ říká Dominique, jedna z těch, kteří vylepují plakáty s Marine. Je jí 21 let a zoufale hledá práci. Pod Hollandovou vládou zůstává nezaměstnanost velmi vysoká, dvakrát vyšší než v Německu či Velké Británii.
Nezaměstnanost mladých je 25 % a v roce 2008 to bylo 18 %. Je to obzvláště těžké pro ty, kteří žijí ve venkovských oblastech a kteří dříve odejdou ze vzdělávacího procesu – zdá se, že tyto dvě charakteristiky korelují s podporou Národní fronty.
Joel Gambin, francouzský datový analytik k tomu říká: „Rostoucí počet mladých méně vzdělaných lidí ve Francii má téměř jistotu, že stráví většinu svých životů v prekérní ekonomické situaci.“
Snahy o změnu image
Le Penová se také snaží změnit image strany a sejmout z ní xenofobní nálepku. Např. se více hovoří o imigraci, než imigrantech, o odporu vůči „radikálnímu islámu“, než islámu jako takovému. A témata navíc zahrnují kromě bezpečnosti také ekonomický program proti globalizaci.
Slečna Dieulafaitová si „staré časy“ Národní fronty nepamatuje, když Le Penová převzala stranu, bylo jí dvanáct let. „Teď je strana zaměřená na práci, bydlení a obnovení francouzské suverenity a kultury.“
Někteří politologové se domnívají, že mladí neznají detaily programu, ale prostě chtějí volit proti systému a interpretují hlas pro Národní frontu jako hlas negativní volby.
Jenže strana má nejsilnější přítomnost v sociálních médiích ve Francii. Dva zkušení představitelé strany, David Rachline a Marion Maréchal-Le Penová, ještě nedovršili třicítku. Není ještě zcela jasné, kolik podpory mezi mladými voliči bude strana schopná změnit v hlasy, protože mladí lidé tradičně méně chodí k volbám.
V minulých prezidentských volbách se 28 % mladých ve věku 18-24 let nezúčastnilo druhého kola, tedy více než národní průměr 20 %. Ale tentokrát se zdá, že alespoň vylepovači na mostě jsou pevně rozhodnuti, že na jejich hlase záleží. Dominique k tomu uvedla: „Říkají nám, že máme trpět v tichosti – ale my povstaneme a naše hlasy se budou počítat.“
Ilustrační obrázek: Autor: Thomas Bresson – Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56997339