Velká Británie bude pokračovat s vládní podporou ekonomiky

Vládní plán na podporu pracovních míst by měl být prodloužen o pět měsíců. Vláda si znovu půjčí na dluhopisových trzích.

Britský ministr financí Rishi Sunak ve středu přislíbil, že udělá „cokoliv bude potřeba“ (whatever it takes), aby ekonomika přestála poslední vlnu covidových uzávěr. Sunak řekl, že o pět měsíců prodlouží vládní plán na záchranu pracovních míst v zemi.

Sunak už nashromáždil nejvyšší britský dluh od druhé světové války a ve svém rozpočtovém projevu řekl, že se znovu obrátí k dluhopisovým trhům. Ministr financí počítá s tím, že se rozpočtový deficit země začne řešit, až přijde hospodářské oživení. Na stole je také zvýšení daní.

Britský ministr počítá i nadále s vládní finanční podporou britských pracovníků a firem. Zatím Sunak vynaložil téměř 300 miliard liber na mimořádná podpůrná opatření a na daňové škrty. Země přitom hospodářsky poklesla v roce 2020 o 10 % HDP, což je nejhorší propad britské ekonomiky za posledních tři sta let.

Řada britských firem se navíc ocitá pod ekonomickým tlakem Brexitu a vláda musí čelit výzvě obrovských investic k dekarbonizaci ekonomiky do roku 2050. Hospodářský výhled Británie ale nyní zlepšuje nejrychlejší vakcinační kampaň v Evropě.

V daný moment je prioritou vlády utratit více peněz, zatímco by se v Británii mělo příští týden začít s otevíráním ekonomiky. Premiér Boris Johnson tak příští týden mimo jiné otevře britské školy, další odstraňování pandemických omezení bude postupné a má skončit v červnu.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.