Světoví představitelé se sešli na virtuálním klimatickém summitu ke Dni Země.
Na virtuálním setkání více než 40 světových lídrů, které se konalo ke Dni Země, varoval americký prezident Joe Biden, že „času je málo“ na řešení nebezpečného globálního oteplování, a vyzval další země, aby učinily více.
Krátce před začátkem summitu Bílý dům uvedl, že USA se budou snažit snížit své emise skleníkových plynů do roku 2030 o 50 % na základě úrovní roku 2005. Biden uvedl, že novým americkým cílem mají být nulové emise do roku 2050 a že další země nyní musí také zvýšit své ambice. „Zejména my, kteří zastupujeme největší světové ekonomiky, musíme zintenzivnit,“ sdělil americký prezident v projevu.
Biden uvedl, že přechod k čisté energii vytvoří „miliony dobře placených pracovních míst a že země, které působí v oblasti klimatické krize, budou těžit z ekonomických přínosů boomu čisté energie, který přichází. Toto je morální a ekonomický imperativ, okamžik nebezpečí, ale také okamžik mimořádných možností.“
Bidenova administrativa rovněž nastínila nový plán na zdvojnásobení objemu financování, které USA poskytují rozvojovým zemím, které se snaží přizpůsobit suchu, záplavám a dalším klimatickým dopadům.
Draghi vyzval k záchraně Itálie
Itálie „je krásná země, ale velmi křehká. Bitva o změnu klimatu je bitvou o naši historii a o naši krajinu,“ uvedl italský premiér Mario Draghi na summitu. „Budeme se věnovat udržitelnosti a zároveň budeme mít multilaterální přístup. Musíme zvrátit směr a udělat to hned teď, abychom později nelitovali.“
Merkelová ocenila, že USA jsou zpět
„Jsem ráda, že Spojené státy jsou zpět, aby s námi spolupracovaly v politice v oblasti klimatu, protože není pochyb o tom, že svět potřebuje váš příspěvek, pokud opravdu chceme splnit naše ambiciózní cíle,“ řekla Angela Merkelová .
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina by se měl „svět sjednotit ve vědeckém výzkumu, protože změna klimatu je společnou hrozbou“.
Francouzský prezident Emmanuel Macron zdůraznil potřebu „zcela změnit náš finanční systém“ a „použít všechny dostupné páky“, tj. „inovace, transformace finančního systému, regulace cen“. Podle něj je nutné „stanovit cenu za energii související s uhlím, jinak nedojde k žádnému přechodu“.
Švédská aktivistka Greta Thunbergová je ale toho názoru, že cíle předložené světovými lídry jsou „nedostatečné“.
Psali jsme: