V Rusku se znovu debatuje o novém ekonomickém modelu země

Ten současný se podle ekonoma Alexeje Kudrina vyčerpal. Podle ombudsmana ruských podnikatelů Borise Titova stál model ruského hospodářství na výměně ropy za korálky.

Předseda Účetní komory Ruské federace a bývalý ministr financí Alexej Kudrin hovořil o vyčerpání hospodářského modelu v Rusku. Kudrin v rozhovoru pro noviny RBC řekl, že se Rusku nepodařilo přejít z ekonomiky postavené na poptávce k investičnímu modelu. Starý model ekonomiky se podle ekonoma vyčerpal.

„Využíváme starý model ekonomiky, který již přežil a nepřinese kýžený výsledek. Ekonomika obecně nevytváří žádné průlomové vlastnosti, nové zboží”, řekl Kudrin.

Šéf ruské alternativy nejvyššího kontrolního úřadu dále prohlásil, že se ruské hospodářství musí „stát konkurenceschopnějším v oblasti exportu“. Vývoz je podle Kudrina pro ruskou ekonomiku nekonečný vesmír. „Ekonomika poptávky“ je omezena domácí spotřebou a je „dobíjena“ ropou, což je starý model. „Pokud se staneme konkurenceschopnějšími, pronikneme na zahraniční trh, tato poptávka se stane nekonečnou,“ řekl.

Kudrin také dodal, že tempo hospodářského růstu v Rusku je v posledních letech v průměru nízké. Podle Rosstatu činil průměrný roční růst reálného HDP v letech 2013-2020 přibližně 0,5 %. Nová kvalita vývozu by podle Kudrinova mínění mohla pomoci ruskému hospodářství dosáhnout tempa růstu mezi 4 až 5 % ročně. Dalším faktorem je podle něj nárůst domácích investic.

Podnikatelský ombudsman Boris Titov před nedávnem na Mezinárodním ekonomickém fóru řekl, že Rusko musí změnit svůj model ekonomického rozvoje, jinak se propast mezi ním a dalšími zeměmi prohloubí. Titov nazval současný model jako výměnu ropy za korálky. Podnikatelský ombudsman ale také řekl, že by se Rusko mělo jako mnohé západní země zaměřit na domácí trh, ne jenom na vývoz, jak to učinili asijské země.

Podle Titova světová ekonomika za posledních deset let vzrostla o 41 %: rozvinuté země v průměru o 11 % a Rusko jen o 5 %. Titov podtrhl význam růstu produktivity práce, rozvoje nových technologií a efektivnějšího přerozdělovaní přirozené renty. Zdůraznil také potřebu podpory ze strany široké veřejnosti.

Ilustrační foto: Autor – duma.gov.ru – duma.gov.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69366999

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.