Jak drahá bude energetická krize v EU?

„Odolnost domácností, které si mohou dovolit velké výkyvy cen energií, je v celé Evropě celkem nulová,“ řekla Angela Wilkinsonová, generální tajemnice Světové rady pro energii v Londýně.

Simone Tagliapietra, vedoucí pracovník bruselského think tanku Bruegel, který se zabývá energetickou politikou, odhaduje celkové zvýšení spotřebitelských nákladů v celé EU na letošní zimu až na 100 miliard eur. Kontinent se potýká s rekordními cenami plynu a elektřiny, které jsou způsobeny omezeným dovozem zemního plynu z Ruska, nedostatkem zásob a napjatou dynamikou nabídky a poptávky v době, kdy se region oživuje po lockdownech.

Od ledna 2021 vzrostly ceny zemního plynu v Evropě o více než 170 %

Přestože zemní plyn dodává jen asi pětinu evropské elektřiny, vyšší ceny plynu vytvářejí neúměrný tlak na růst cen elektřiny. Plynové elektrárny se staly jednotkami, které určují ceny, a to v důsledku vyšší poptávky po elektřině (díky oživení a nižší výrobě energie z obnovitelných zdrojů v důsledku horkého počasí a nízké rychlosti větru v létě), celosvětového prudkého růstu cen uhlí (psali jsme zde) a bezprecedentního zvýšení ceny uhlíku v EU.

Energetická chudoba je v Evropě velkým problémem: podíl lidí, kteří uvedli, že si nemohou dovolit udržovat svůj domov dostatečně teplý, je vysoký v mnoha zemích EU, včetně Bulharska (30,1 %), Litvy (26,7 %), Kypru (21,0 %), Portugalska (18,9 %), Řecka (17,9 %) a Itálie (11,1 %). Toto zvýšení cen bude mít socioekonomické důsledky.

Špatné zprávy pro Brity

Britský regulační úřad Ofgem varoval, že na jaře příštího roku se ceny energií pro domácnosti opět výrazně zvýší. Výkonný ředitel Ofgemu Jonathan Brearley uvedl, že cenový strop, který omezuje výši poplatků za jednotku energie, se opět zvýší kvůli „bezprecedentnímu“ nárůstu cen plynu. Horní hranice je revidována dvakrát ročně a příště se má změnit v dubnu.

Firmy, které dodávají plyn domácnostem, se tak dostávají do problémů, protože se dohodly, že budou prodávat energii za nižší cenu, než za jakou ji nyní nakupují. Minulý měsíc devět z těchto společností ukončilo činnost, což donutilo 1,7 milionu zákazníků přejít k novým dodavatelům.

Brearley řekl BBC, že cenový strop má zabránit firmám v nekalých ziscích, ale „legitimní náklady se musí promítnout“. Řekl, že je příliš brzy na to, aby se dalo říci, o kolik se dubnové zvýšení cen zvýší a zda bude muset Ofgem v budoucnu cenový strop častěji přezkoumávat.

Když byl 1. října zvýšen cenový strop, zhruba 15 milionů domácností čelilo 12% nárůstu účtů za energie. O další revizi cenového stropu pro energie rozhodne Ofgem v únoru, v platnost však vstoupí v dubnu. I kdyby velkoobchodní ceny plynu od nynějška výrazně klesly, dodatečné náklady, které museli dodavatelé v posledních měsících nést, znamenají, že prudké zvýšení účtů domácností v dubnu je nevyhnutelné.

 Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.