Komunikace s Ruskem má pokračovat a odradit je od agrese

Na pokračování komunikace za tímto účelem se dohodli ministři zahraničí Ukrajiny, Německa a Francie.

Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby se spolu s francouzským a německým kolegou dohodli na nutnosti nadále udržovat kontakty s Ruskem. Jejich smyslem má být „demotivace“ Ruska od agrese.

Kuleba po pondělním jednání (15. listopadu) sdělil médiím, že na tomto postupu se shodli šéfdiplomaté, tj. ministři zahraničí Ukrajiny, Francie a Německa. Smyslem je Rusko „odradit od jakýchkoliv agresivních úmyslů“.

Ukrajinský ministr zahraničí dále řekl, že ho evropští kolegové ujistili, že Moskva bude v případě velké vojenské operace proti Ukrajině čelit důsledkům. Spekulace o tom, že Rusko chystá nějaký vojenský útok na Ukrajině v poslední době sílí.

Agentura Bloomberg už informovala o shodě USA s EU na tom, že v případě zostření situace kolem Ukrajiny uvalí na Rusko další sankce, Bidenova administrativa se již věnuje vypracování nových sankčních kroků.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pak 15. listopadu po jednání s Kulebou varoval Rusko před dalším posilováním vojenských jednotek v blízkosti hranic s Ukrajinou. Stoltenberg Rusko požádal, aby bylo ohledně svých vojenských aktivit transparentnější, omezilo napětí a předešlo tak eskalaci. Odmítl sice spekulovat o záměrech Ruska, řekl ale také, že NATO koncentraci jednotek u hranic vyhodnotilo jako „neobvyklou“ a že Rusko v minulosti využilo tento typ vojenských operací k realizaci agresivního jednání vůči Ukrajině.

Stoltenberg znovu zopakoval po jednání s polským prezidentem Andrejem Dudou 25. listopadu, že NATO vnímá vysokou koncetraci vojsk Ruska u hranic s Ukrajinou, agresivní rétoriku a dezinformační kampaně. “NATO vnímá neobvyklou koncentraci ruských sil u ukrajinských hranic, agresivní rétoriku a dezinformační kampaň. NATO vyzývá Rusko k deeskalaci a hodlá Ukrajinu politicky i prakticky podporovat,” řekl doslova.

Rusko takové hodnocení situace dlouhodobě odmítá a upozornilo na stále se zvyšující vojenskou aktivitu NATO v regionu, včetně oblasti Černého moře.

Psali jsme:

 Ilustrační foto: Autor – Ministry of Foreign Affairs of Ukraine, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93013092

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.