První zahraniční cesta: Trump hledá vzpruhu

Reuters. Doma je v obklíčení, takže americký prezident doufá, že se mu podaří získat podporu z jeho zahraničích návštěv – devítidenní putování po Blízkém Východě a Evropě.

Trump chce údajně ukázat vůdcovské kvality při své návštěvě Saúdské Arábie, ale i představiteli Izraele a Palestiny v Izraeli a na Západní břehu. Setká se ovšem také s papežem, s lídry NATO v Bruselu a se členy G7 na Sicílii.

Je prý jasné, že Trump potřebuje „silnou zahraniční cestu“, aby za sebou nechal turbulentních deset dní, spjatých s dalšími obviněními ohledně Ruska a také vyhozením šéfa FBI Comeye.

Je prý na čase „zazářit“, a ukázat Američanům i světu, že Bílý dům není cirkusem chyb. Trump si někdy svou frustraci vybíjí na twitteru, je tedy možné, že se bude opět měnit jeho sestavení týmu.

Někteří ovšem upozorňují na to, že jeho první zahraniční cesta zahrnuje tolik různých aktérů a otázek, že je nelehké, jaký vzkaz bude chtít Trump vyslat.

Opakovaně se také objevuje kritika, že Trump není zralý na dobrý debut v zahraničí. Reuters uvádí řadu činitelů republikánské strany, kteří byli ochotni hovořit jen za podmínek anonymity. Například se obávají, že prezident dost dobře nedokáže uchopit nuance dlouhodobého izraelsko- palestinského konfliktu. Zdroj uvedl, že podle něj tomu Trump nerozumí a že doufá, že před cestou „bude hovořit s řadou chytrých lidí.“ Poradci Bílého domu ovšem zdůraznili, že Trump již hostil představitele arabských zemí, Izraele i Palestiny v Bílém domě.

Bývalý poradce Bushe, Michael Singh, zdůraznil odlišnost Trumpovy diplomacie od Obamy s tím, že Trump dává přednost osobním vztahům. Trump se před zahraniční cestou informoval u Tillersona, Mattise, McMastera či svého zetě Kushnera.

Reuters uvádí, že Trump jinak absorbuje informace a má jen krátký rozsah paměti. Údajně používá krátké, jednostránkové zprávy, a preferuje vizuální pomůcky, mapy, grafy, tabulky a fotky. Strategicky bylo Trumpovo jméno zahrnuto „do tolika odstavců, jak to jen šlo“, protože prezident údajně čte dál, když vidí své jméno.

Rád se také divá na mapy zemí, o kterých se hovoří. Není prý divu, že rád vizualizuje, protože se celý svůj život pohyboval ve stavebním průmyslu.

Pečlivě budou sledována i jeho gesta a každé slovo. Například návštěva Saúdské Arábie, kolébky islámu, je vnímána tak, že America nevidí islám jako nepřítele.

Důležitost jeho první návštěv bude již přeháněná, ale poskytuje mu šanci buď na přijetí z obou stran tábora, nebo také možnost tvrdě selhat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.