Německo omezí používání biopaliv z plodin tváří v tvář hrozící potravinové krizi

Na pozadí války na Ukrajině a z ní vyplývajícího nedostatku obilí chce vláda odsunout používání biopaliv.

Clean Energy Wire: Německá ministryně životního prostředí plánuje další omezení výroby biopaliv vzhledem k rostoucímu nedostatku potravin v důsledku války na Ukrajině, píše Frankfurter Rundschau. Válka je „dramatickou připomínkou“, že zemědělská půda je celosvětově omezená a naléhavě potřebná pro výrobu potravin, uvedla ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová. Zejména lidé na globálním Jihu již trpí nedostatkem obilí, poznamenala. Je „naší odpovědností jako velké průmyslové země, aby zemědělská půda byla využívána k produkci potravin, a ne pro nádrže. Agropaliva se v současné době přidávají do benzínu a nafty, aby se snížila uhlíková stopa. Bioetanol získávaný z pšenice, žita nebo cukrové řepy tvoří 10 % benzinu prodávaného v Německu, zatímco 7 % nafty tvoří produkty z rostlinných olejů vyrobených z řepkového nebo palmového oleje. Vliv biopaliv na zmírnění klimatických změn je rovněž sporný, zejména v případě palmového oleje, jehož výroba často vyžaduje ničení deštných pralesů.

Lemkeová uvedla, že od roku 2023 bude v Německu zakázáno používání palmového oleje v motorové naftě, a nyní chce podniknout další kroky ke snížení používání agropaliv. Podle ministerstva životního prostředí se na agropaliva zpracovává přibližně 9 % světové sklizně obilí a 14 % kukuřice a cukrové řepy. K zákazu agropaliv vyzvala také nezisková organizace Ekologická akce Německo (DUH – Deutsche Umwelthilfe). Zástupci průmyslu se však staví proti a argumentují tím, že biopaliva „výrazně snižují potřebu fosilních paliv a přispívají tak k bezpečnosti dodávek a menší závislosti“. Vysoké ceny surovin již vedly k poklesu výroby biopaliv.

Již předchozí německá vláda usilovala o omezení používání biopaliv a souhlasila se zákazem používání palmového oleje v roce 2023.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.