Čínské hospodářství v červenci zpomalilo

Za hlavní důvod se uvádí politika „nulového Covidu“, kterou Čína realizuje. Zdá se, že hospodářství letos nedosáhne oficiálního cíle růstu.

Přísná protipandemická opatření „nulový Covid“ vedly k poklesu ekonomické aktivity a růstu v Číně. Červencová čísla ukazují na zpomalení. Podle pondělních údajů Národního statistického úřadu (NBS) vzrostly maloobchodní tržby ve srovnání s předchozím měsícem o 2,7 % a průmyslová výroba o 3,8 %,  což je méně než v předchozím měsíci (v červnu se jednalo o 3,1 % respektive o 3,9 %) a méně než předpovídali analytici.

Celostátní míra nezaměstnanosti se v červenci mírně zvýšila na 5,4 %, což je o 0,1 % méně než v červnu. Na druhou stranu nezaměstnanost mladých lidí dosáhla rekordní výše 19,9 %. Problémy také přetrvávají na čínském trhu s nemovitostmi. Investice do dlouhodobých aktiv rovněž nenaplnily očekávání a vyrostly za prvních sedm měsíců roku 2022 o 5,7 %.

Očekává se tak, že čínská ekonomika v letošním roce nedosáhne svého oficiálního cíle růstu ve výši přibližně 5,5 %. Čínská lidová banka v pondělí podruhé v tomto roce nečekaně snížila úrokové sazby klíčových úvěrů, což je poslední snaha centrální banky podpořit slábnoucí hospodářský růst.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.