Summit organizace ASEAN ukázal na její geopolitickou hodnotu

V neděli skončily v Kambodži 40. a 41. summit Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a související summity, které by měly přinést větší regionální spolupráci.

V uplynulých dnech se pozornost obrátila k jihovýchodní Asii, kde se odehrál nejen summit ASEANu, ale také širší summit východní Asie, kterého se mimo jiné zúčastnilo Rusko, Čína, Japonsko, Indie a Austrálie.

Pokud jde o samotný ASEAN, kambodžský premiér Samdech Techo Hun Sen si pochvaloval, že během uplynulých dnů byla vedena „obsáhlá a produktivní diskuse o dalším postupu při posilování ústředního postavení ASEAN a naší hodnoty ve vztahu k našim vnějším partnerům, zejména v době, kdy svět čelí rychle se vyvíjejícím složitým regionálním a mezinárodním problémům“.

„Jak dokládá letošní duch soudržnosti, dokázali jsme řešit a překonat mnoho výzev, kterým náš region čelí, což nám umožňuje zajistit mír, prosperitu a harmonii v rámci naší rodiny ASEAN,“ řekl dále premiér.

Schůzka, které předsedala malá rozvojová země, poukázala na jedinečnou roli, kterou ASEAN zaujímá v rámci soupeření o vliv mezi Pekingem a Washingtonem.

Kambodža, kdysi všeobecně odmítaná jako satrapa Pekingu, se od roku 2012 zabývá diverzifikací svých vztahů a dokonce navázala kontakty s USA, a to navzdory sankcím uvaleným Trumpovou a Bidenovou administrativou. Mezi členskými státy ASEANu má Kambodža k Pekingu stále nejblíže, ale během svého letošního předsednictví ASEANu prokázala větší nezávislost.

Podle některých je organizace beznadějně rozdělena mezi bloky nakloněné Číně a Spojeným státům, ale členové ASEANu se stále více sdružují kolem společného názoru, který je obezřetný vůči Číně, ale také vůči koalicím, jako je tzv. Čtyřka (QUAD – Quadrilateral Security Dialogue), tedy strategický bezpečnostní dialog mezi Austrálií, Indií, Japonskem a Spojenými státy.

Pro Washington a jeho partnery ze čtveřice zemí představuje ekonomická a vojenská síla Číny a její ochota použít obojí nátlakovým způsobem největší hrozbu pro regionální bezpečnost. Členské státy ASEANu se naopak přiklánějí k tomu, že za hlavní příčinu regionální nestability považují stupňující se soupeření mezi USA a Čínou.

ASEAN je tvořen směsicí zemí od komunistického vnitrozemského Laosu se sedmi miliony obyvatel až po souostrovní Indonésii, kde žije 270 milionů lidí a která je třetí největší demokracií na světě. Jeho členové se však navzdory svým rozdílům stále více shodují v otázce geopolitického soupeření.

(Sdružení národů jihovýchodní Asie sdružuje Brunej, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam. V pátek se vedoucí představitelé ASEAN v zásadě dohodli na přijetí Východního Timoru za 11. člena.)

Ilustrační obr.: CentreLeftRight, Public domain, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.