USA umožní řadě zemí provádět transakce související s ruskou ropou

Nově zveřejněné dokumenty amerického ministerstva financí povolily Japonsku, Chorvatsku, Bulharsku a vnitrozemským státům EU provádět transakce s ruskou ropou i po 5. prosinci.

USA povolily transakce týkající se námořní přepravy ropy z projektu Sachalin-2 do Japonska a dodávek ruské ropy do Chorvatska a Bulharska. Podle dokumentů amerického ministerstva financí USA rovněž zmírnily podmínky uplatňování „cenového stropu“ na ropu.

Až do půlnoci 30. září 2023 smí tyto státy provádět námořní přepravu ropy vytěžené v rámci projektu Sachalin-2 do Japonska. Na tuto ropu určenou výhradně pro dovoz do Japonska se nebude vztahovat “cenový strop” pro ruskou ropu.

„Všechny transakce… zahrnující dovoz ropy do Bulharska, Chorvatska nebo vnitrozemských států Evropské unie jsou povoleny,“ uvádí se v dokumentu.

Stropy pro ceny ropy by se neuplatňovaly v případě, že by se ropa ve velkém množství rafinovala mimo Rusko. USA a jejich spojenci rovněž nebudou do limitu ceny ropy zahrnovat náklady na dopravu a pojištění. Stanovení „cenového stropu“ pro energetické zdroje z Ruska má proběhnout do 5. prosince. Americké ministerstvo financí dříve navrhovalo stanovit cenu na úrovni 40-60 dolarů za barel.

Podle aktuálních informací agentury Bloomberg už Čína, která očekává slevy na ruskou ropu, snížila nákupy ruské ropy.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.