Od různých omezení až po špionáž. Jak rodiče ve Francii kontrolují chytré telefony svých dětí?
Mnoho aplikací umožňuje rodičům sledovat své dítě a kontrolovat, jak používá svůj chytrý telefon. O svém postupu hovoří Noémie, francouzská matka dvou chlapců (11 a 13 let) Kluci jsou vybaveni chytrými telefony od vstupu na collège (stupeň vzdělání ve Francii, který bývá nazýván nižší střední školou a děti ho absolvují mezi 11 a 14 rokem života). Jsou ale přísně pod rodičovským dohledem. „Jejich telefon je blokován do 6:00 a po 21:00 ve všední dny a po 22:00 o víkendu,“ vysvětluje matka. „Mimo povolené časové úseky mohou stále volat, například v případě nouze, ale nemohou poslat zprávu nebo jít na internet.“ „Byla to dohoda od začátku, věděli, že budou pravidla,“ trvá na svém Noémie. Při nákupu telefonů byla rovnou nainstalována aplikace rodičovské kontroly. Další omezení stanovená matkou jsou následující: děti musí před stažením jakékoli nové aplikace požádat o souhlas rodičů a jsou časově omezeny při sledování Youtube bez možnosti publikovat obsah na platformě. „Pokud se projeví zodpovědně, dovolím trochu balastu. Jinak je beru na uzdu,” pokračuje Noémie s tím, že děti její opatření přijaly bez protestů. Stéphane, otec dvou chlapců ve věku 9 a 11 let, se pro změnu rozhodl pro chytré hodinky, když jeho starší syn nastoupil do 6. třídy. „Pracuji v technice, vím, jaká jsou nebezpečí a excesy,” vysvětluje. Volba hodinek namísto smartphone byla jeho synem přijata poměrně dobře. „Dali jsme mu hodinky jako vychytávku Jamese Bonda.” Chlapec nemá přístup k internetu ani sociálním sítím, ale může volat na omezený seznam kontaktů ověřený jeho rodiči. Pokud jde o zprávy, může odesílat hlasové poznámky nebo emotikony pouze předem schváleným příjemcům. „Toto je také spojeno s GPS,“ pokračuje otec. „Dává nám to vědět, že je v pořádku.”
Mnoho aplikací umožňuje rodičům sledovat své dítě na dálku a kontrolovat jeho používání smartphonu. Podle průzkumu agentury Ipsos zveřejněného na začátku roku 2022 pro francouzskou organizací zabývající se ochranou dětí l’Observatoire de la Parentalité et de l’Éducation Numérique (Observatoř rodičovství a digitálního vzdělávání) čtyři z deseti rodičů již na své dítě použili špionážní software. Ve dvou třetinách případů o tom děti nevěděly. „To vypovídá hodně o míře zájmu rodičů,“ poznamenává Thomas Rohmer, prezident a zakladatel observatoře. Podle průzkumu společnosti Médiamétrie dostávají francouzské děti svůj první mobilní telefon v průměru v 9 letech a 9 měsících. Celkem je smartphonem vybaveno 65 % dětí a mladistvých ve věku 11 až 14 let. Pro socioložku Catherine Lejealle, pedagožku a výzkumnou pracovnici vzdělávacího institutu ISC Paris, se smartphone stal „iniciačním obřadem“, kterému je těžké uniknout. „Je to také nástroj pro autonomii a budování identity pro dospívající.”
Vždy je ovšem třeba zvážit, co je ještě rodičovským dozorem a co je již “přes čáru”. Určování polohy je přece jen něco jiného než například kontrola seznamu hovorů, čtení odeslaných nebo smazaných zpráv, ukládání hesel, prohlížení historie prohlížeče či kontroly zpráv a sociálních sítí. „Toto je stejné jako hrabat se v dětském pokoji nebo číst jeho deník,“ zdůrazňuje klinická psycholožka z univerzity v Lille Marie Danet. „Je to špatný signál pro důvěru a vztah rodič-dítě”, ujišťuje vědkyně působící zároveň jako lektorka vývojové psychologie. Ochránkyně práv dětí Claire Hédon pak připomíná, že děti mají „právo na soukromý život a na prostory své intimity a tajemství” a vyzývá k diskusi o ovládání jejich mobilních zařízení „naprosto transparentně”. „Ačkoliv mají rodiče „povinnost ochrany“, „nemohou všechno kontrolovat,“ tvrdí. Cécile Kindelberger, pedagožka a výzkumná pracovnice vývojové psychologie na univerzitě v Nantes, dodává: „V dospívání děti potřebují mít svou tajnou zahradu a svůj vlastní život mimo rodičovský dohled.”
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.