BASF, největší chemická společnost na světě, se ocitla ve svízelné situaci: růst v Evropě slábne a zároveň je expanze v Číně stále riskantnější vzhledem k možnému útoku na Tchaj-wan.
Naděje na růst se podle Martina Brudermüllera, generálního ředitele největší světové chemické společnosti BASF, se nacházejí asi 9000 kilometrů od sídla společnosti v Ludwigshafenu. V čínském Čan-ťiangu staví BASF závod o velikosti malého města za zhruba deset miliard amerických dolarů, informoval Die Welt.
Závod v Čan-ťiangu se stane třetím největším závodem společnosti BASF na světě. Současně je závod již nyní považován za nejkontroverznější investici německé chemické společnosti. Vzhledem k politickému napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem se totiž naděje společnosti BASF do budoucna stává stále více rizikovým projektem.
Arne Rautenberg, manažer společnosti Union Investment, varuje před možnou „totální ztrátou čínského byznysu“, pokud by mezi oběma zeměmi skutečně vypukla válka.
Slábnoucí růst v Evropě
V Evropě, kde chemická společnost generuje přibližně 40 % svých tržeb, růst slábne. Společnost ovlivňují především ceny surovin a energií, které masivně vzrostly v důsledku ruské útočné války na Ukrajině.
V aktuální výroční zprávě BASF je zmiňován „výrazný poklesu zisků“ na evropském prodejním trhu. V důsledku toho Brudermüller oznámil úsporný program, který by měl mimo výrobu přinést roční úspory ve výši 500 milionů eur.
Válka na Ukrajině také „jasně ukázala, že mnohé naléhavě potřebné modernizační snahy v Německu a Evropě byly příliš dlouho odkládány – od digitalizace a pomalého rozšiřování obnovitelných zdrojů energie až po nezbytné investice do infrastruktury“.
Asie na vzestupu
Cornelia Zimmermannová, analytička společnosti Deka Investment, také vidí rizika v zaměření BASF na Čínu. Zároveň však Zimmermannová poukazuje na výhody Číny jako lokality: „Čínský růstový trh lze pro BASF jen stěží nahradit jinými trhy,“ říká Zimmermannová.
Nová realita v chemickém průmyslu je taková, že asijský trh bude do roku 2030 představovat 70 % celosvětové produkce.
Ilustrační foto: Gewetz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons