Francouzské ulice se pomalu uklidňují, počet zatčených klesl

Za úspěch je považován vývoj v posledních dnech ve Francii. Na potlačení nepokojů byly nasazeny desetitisíce policistů a do ulic se pomalu začíná vracet klid.

Napětí ve Francii podle posledních zpráv polevuje, média uvádějí nedělní statistiku, kdy v souvislosti s nepokoji, které vyvolalo zabití dospívajícího chlapce, bylo zatčeno méně než 160 osob, konkrétně francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že přes noc bylo zatčeno 157 osob, což je méně než 700 zatčených předešlou noc a přes 1 300 osob zatčených v pátek večer. Takovýto relativní klid po pěti nocích násilí poskytl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi určitou úlevu v jeho boji za zvládnutí situace. Ke smutné události došlo na pařížském předměstí Saint-Denis, kde zemřel 24letý hasič zasahující při požáru vozidla. Mezi požárem a násilím ve městě však nebyla zjištěna žádná formální souvislost. Zastřelení Nahela, mladého muže údajně alžírského a marockého původu, podpořilo hluboce zakořeněné stížnosti na policejní násilí a systémový rasismus ve Francii. Ministerstvo vnitra uvedlo, že úřady v noci z neděle na pondělí nasadily 45 000 policistů a těžkooděnců, z nichž tři byli zraněni. Není známo, kolik jich bylo zraněno na druhé straně. Podle místních údajů bylo poškozeno přibližně 350 budov a 300 vozidel.

Nahelova babička Nadia v neděli apelovala na klid a vyzvala “lidi, kteří rozbíjejí věci”, aby toho nechali. “Chceme, aby ti mladí lidé zůstali na pokoji. Nahel je mrtvý. Moje dcera měla jen jedno dítě, je ztracená, je konec, moje dcera už nemá žádný život. A kvůli nim jsem přišla o dceru a vnuka,” řekla Nadia francouzské televizi BFMTV. Nahel zemřel minulé úterý poblíž stanice RER Nanterre-Préfecture při policejní kontrole, kterou prováděli dva policejní motorkáři u pronajatého vozu, který řídil. Jeden z policistů na něj z bezprostřední blízkosti vystřelil a smrtelně ho zranil na hrudi. Pachatel střelby svůj čin zdůvodnil tím, že se mladík odmítl podřídit, ale amatérský videozáznam jeho výpověď vyvrátil. Následné nepokoje ohromily nejvyšší vládní místa tím, že byly nejhorší, jaké Francie za poslední roky zažila. Od incidentu si mnozí mladí lidé žijící v dělnických čtvrtích po celé zemi vybíjejí svůj hněv na policii a stát. Každou noc se střetávají s policií, rabují veřejné budovy a rabují obchody. Prezident Emmanuel Macron se zoufale snaží zabezpečit klid, pořádá zvláštní bezpečnostní schůzky setkává se s předsedy obou komor parlamentu i se starosty 220 měst a obcí postižených protesty (toto uvedl anonymní úředník). Macron chce také zahájit podrobné a dlouhodobější hodnocení důvodů, které vedly k nepokojům.

Ilustrační foto: Autor –  Toufik-de-Planoise, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=133832831

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.