Čínsko-ruské partnerství po Prigožinově vzpouře

Ačkoli čínští analytici – a pravděpodobně i vláda – uznávají slabiny Putinova režimu, není pravděpodobné, že by Peking v nejbližší době zásadně přehodnotil své vztahy s Moskvou.

Když se 24. června 2023 žoldnéřská vojska blížila k Moskvě, pravděpodobně to nebyl jen ruský prezident Vladimir Putin a jeho vládnoucí elita v Rusku, kdo se na to díval s obavami. Také v Číně se možná objevily znepokojené tváře.

Oficiální čínská reakce na události v Rusku však byla tlumená. To by nemělo být překvapivé nejen vzhledem k investicím Pekingu do strategického sbližování s Moskvou, ale také díky dohodě mezi klíčovými prvky státního mediálního ekosystému obou stran o „vzájemně výhodné spolupráci“ v oblasti „výměny informací“ s cílem podpořit „objektivní, komplexní a přesné pokrytí nejdůležitějších světových událostí“. To, jak poznamenal Joseph Torigian pro The Conversation, znamená, že bychom měli očekávat, že oficiální čínská státní média budou ve svém zpravodajství obezřetná, aby „nedostala od ruských diplomatů za uši“ za to, že se odchýlila od scénáře.

Z Pekingu se však mohou ozývat skutečné známky znepokojení. Politický komentátor Chu Si-ťin ve svém tweetu, který byl později smazán, napsal: „[Prigožinova] ozbrojená vzpoura způsobila, že ruská politická situace překročila bod zvratu. Bez ohledu na jeho výsledek se Rusko již nemůže vrátit do stavu, v jakém bylo před vzpourou.“ Podobně China Daily – platforma řízená Ústředním oddělením propagandy Komunistické strany Číny – citovala ve své zprávě o epizodě Wagnerovy skupiny dva znepokojené čínské vědce.

Takové komentáře mohou být pro Peking nenápadným způsobem, jak Moskvě naznačit, že by si měla udělat pořádek doma. Tyto názory by také mohly vnějšímu světu připomenout, že Čína a Rusko jsou odlišné politické systémy a že Peking nebude vždy jednat v souladu s Moskvou.

Čínská vláda se zároveň bude snažit nepodpořit narativ, že Peking má o strategické partnerství obavy. Čínské státní noviny Global Times již odmítly zprávy západních médií, že „sázka“ Číny na Putina byla chybou. Taková tvrzení budou v Číně vykreslena jako spiknutí, které má poškodit čínsko-ruské vztahy.

Čínská vláda pravděpodobně věří, že Putin je stále nejlepší šancí pro stabilitu v Rusku a že jeho podpora je základem dvoustranných vztahů. Někteří čínští komentátoři poznamenali, že Putin skutečně zvítězil rychle a s malým množstvím prolité krve. Mohou mít pravdu – ačkoli je povstání všeobecně vnímáno jako rozpaky, mnoho pozorovatelů na Západě se také domnívá, že Putin krizi přežije.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Government of the Russian Federation, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.