Vědci zjistili, že délka a kvalita spánku závisí na zemi pobytu

Délka a kvalita spánku závisí na ukazatelích, které jsou specifické pro každou zemi, zjistila nová studie.

Vědci z Jižní Koreje zjistili, že délka spánku člověka závisí na tom, kde se daná země geograficky nachází. Studie byla zveřejněna v časopise Scientific Reports.

Vědci zkoumali údaje o spánku majitelů chytrých hodinek od společnosti Nokia. Experimentu se zúčastnilo více než 30 000 lidí z 11 zemí. Vědci získali přibližně 52 milionů záznamů o spánku. Soubor dat jim umožnil studovat, jak ukazatele specifické pro danou zemi, jako je HDP a kulturní indexy, souvisejí se spánkem  v případě skupin a jednotlivců . Zjistili, že 55 % rozdílů v kvalitě spánku a 63 % rozdílů v kvantitě spánku je vysvětleno společenskými faktory.

Nejkratší doba spánku byla zjištěna v Japonsku, a to celkem 6 hodin a 51 minut. Nejvyšší je tento ukazatel ve Finsku. Finové totiž spí v průměru osm hodin denně. USA a Kanada jsou zhruba na stejné úrovni jako Finsko.

Průměrná doba vstávání ve všech zemích, které se experimentu zúčastnily, je 7 hodin ráno. Přitom občané zemí s vyšším HDP (to souvisí jak s pracovním vytížením, tak s přístupem k technologiím a zábavě) chodili spát výrazně později. Na spánek má vliv aktivita během dne. Subjekty, které příliš intenzivně cvičily, však zůstávaly vzhůru déle než ostatní. Zvýšený počet pohybových aktivit nebo denních kroků byl spojen s lepší kvalitou spánku (například rychlejší nástup spánku a kratší doba bdění v posteli), a to zejména v zemích, jako jsou USA a Finsko, uvedla studie.

Více se zde (anglicky).

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.