Starobylé patogeny představují potenciální hrozbou pro lidské zdraví, a to jak jako přímí původci onemocnění, tak jako potenciální zdroje nových zoonotických rizik.
Studie zveřejněná v časopise PLOS Computational Biology ukazuje, že uvolnění pouhého 1 % patogenů spících v permafrostu by mohlo způsobit vážné škody na životním prostředí a masový úhyn organismů na celém světě. Ohroženo je mimo jiné i lidstvo.
Jak vědci upozorňují, především postupně uvolňované patogeny povedou k ještě větším klimatickým změnám. Byl učiněn pokus o kvantifikaci hrozeb, které představuje uvolňování prastarých nepředvídatelných mikrobů, jež byly po tisíce let v hibernaci.
Podle modelových experimentů, při nichž patogeny z minulosti napadly hostitelská společenstva podobná bakteriím, měli „vetřelci“ větší šanci přežít a vyvíjet se v moderním světě. Asi 3 % těchto patogenů se nakonec v novém prostředí stala dominantními. Další 1 % modelovaných scénářů budoucnosti ukázalo, že patogeny mohou vést také k vyhynutí až jedné třetiny hostitelských druhů.
Rizika spojená s tímto 1 % patogenů se mohou zdát malá, jak poznamenávají vědci, ale vzhledem k obrovskému množství starobylých mikrobů, které se pravidelně dostávají do moderního prostředí, představují podle vědců tato ohniska značné riziko, protože nelze předpovědět, která z „budoucností“ nás nakonec čeká.
Starobylé patogeny jsou podle studie potenciální hrozbou pro lidské zdraví, a to jak jako přímí původci onemocnění, tak jako potenciální zdroje nových zoonotických rizik, což je velmi aktuální téma ve světle nedávné pandemie Covid-19. Výskyt podobných událostí je ze své podstaty nepředvídatelný, ale modelovací rámce mohou nabídnout jedinečnou příležitost ke zlepšení hodnocení rizik tím, že formálně kvantifikují pravděpodobnost, jak by se dávným vetřelcům mohlo dařit v moderních komunitách.
Psali jsme:
- Vědci zkoumají viry, které byly po tisíciletí uvězněny v arktickém permafrostu
- Pandoravirus: tající Arktida uvolňuje prastaré zárodky – jak moc se máme obávat?
- Příští pandemie může být skryta v arktickém permafrostu
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.