Dedolarizace by mohla zničit ekonomiku USA

Na současném trendu dedolarizace není nic výjimečného a existují k němu historické paralely.

Analytik australského ekonomického a analytického centra Lowy Institute Michael Roach se domnívá, že dedolarizace může vést k začarovanému kruhu a zničit ekonomiku USA, napsal Business Insider.

Důvodem této předpovědi je skutečnost, že snížení používání dolaru by mohlo vést k hyperinflaci, která by si zase vyžádala zvýšení úrokových sazeb, což by ovlivnilo ceny aktiv, které by klesly.

Používání amerického dolaru jako rezervní měny je spojeno s riziky a dnes se dolar stále více přibližuje začarovanému kruhu, který ještě více oslabí jeho dominantní postavení.

Roache k této předpovědi přiměly spekulace, že členské země BRICS by mohly vytvořit měnu, která by konkurovala americkému dolaru a byla by kryta zlatem. Práce v tomto směru již probíhají a země jako Čína, Rusko a Saúdská Arábie začínají upouštět od používání dolaru v globálním obchodě a přecházejí na národní měny.

Index amerického dolaru za poslední rok poklesl o 4 %, zatímco úrokové sazby jsou v rámci boje proti inflaci celosvětově na nejvyšší úrovni.

Roach však na trendu dedolarizace nevidí nic výjimečného a poukazuje na dříve dominantní měny, které byly později nahrazeny – například britskou libru. To značí nevyhnutelnost změny světového řádu, v případě, že skutečně přijde čas BRICS.

Někteří odborníci však trend dedolarizace zpochybňují. Tento jev vidí jako problém strachu než reality. Ekonomické údaje navíc ukazují, že dolar je stále zdaleka nejvyužívanější měna v globálních transakcích i v rezervách centrálních bank. Je nicméně také skutečností, že jeho podíl v obou případech klesá. Dolar hrál v dubnu 2022 hlavní roli v celkem 88 % veškerého světového obchodu, uvedla data Banky pro mezinárodní platby. Dolarové rezervy tvořily ve čtvrtém kvartálu 2022 54 % všech devizových rezerv.

Další informace v původním článku (v angličtině).

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.