Spojené státy chtějí od Ukrajiny slyšet jasnou strategii na letošní rok

Tato snaha Washingtonu je dalším projevem třenic mezi Ukrajinou a USA.

Spojené státy budou od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chtít jasnější představu ohledně plánu dalšího vedení války proti ruské invazi. Téma bude zřejmě jednou z otázek, kterou bude s ukrajinským lídrem v Davosu diskutovat poradce pro národní bezpečnost Jack Sullivan. Uvedly to anonymní zdroje blízké Sullivanově úřadu.

Tato snaha Washingtonu je dalším projevem třenic mezi Ukrajinou a USA, nejdůležitějším spojencem Ukrajiny. Evropská a americká pomoc ve výši více než 110 miliard dolarů je stále zadržována. Loňská protiofenzíva Ukrajiny nepřinesla zásadní průlom. USA a Ukrajina se již dříve rozcházely v názorech na vojenskou strategii. USA dávaly přednost tomu, aby Ukrajina v loňské protiofenzívě soustředila na proražení ruských linií na jihu Ukrajiny, a ne na roztažení svých zdrojů na větší frontu, jak to udělala ukrajinská strana ve snaze opotřebovat síly protivníka.

Ve Washingtonu se obávají neshod mezi Zelenským a velitelem armády Valerijem Zálužným: ty zpomalují snahy o to vykrystalizovat jasnou strategií. Zelenskyj zase v prohlášení v Litvě minulou středu varoval před tím, že nedostatečná západní podpora Ukrajiny jen dodává Rusku větší odvahy a síly. Veřejné spory mezi Zelenským a Zalužným začaly loni v listopadu, když Zalužnyj popsal situaci na frontě jako pat. V prosinci velitel ukrajinské armády zase kritizoval pomalý chod vojenské mobilizace.

Mezi spojeneckými úředníky se doufá v to, že podpora pro Ukrajinu by mohla být uvolněna v únoru, i když na dohodu to ve Washingtonu nevypadá. Žádost Bidenovy administrativy o pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů na letošní rok se kvůli odporu republikánů v Kongresu zastavila na několik měsíců.

Na Ukrajině dokončují vojenské plány na rok 2024 a zvažují celou řadu možností. Podle zdrojů z Washingtonu chtějí Spojené státy zjistit, jak nejlépe přizpůsobit svou podporu, aby pomohly Ukrajině bránit se v nadcházejícím roce. Spojenci jsou toho názoru, že Ukrajina potřebuje nyní jasný plán, jak se bránit, protože v nejbližší době není možné očekávat vojenský zlom.

Podle anonymních zdrojů v americké administrativě USA spolu s dalšími spojenci ve skupině G7 také pracují s Ukrajinou na dokončení dlouhodobějších dvoustranných bezpečnostních závazků, které by měly být uzavřeny během února.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.