V roce 2023 byl v Číně vyšetřován rekordní počet vysoce postavených úředníků

Protikorupční kampaň se v uplynulém roce zaměřila na vysoce postavené úředníky, z nichž někteří byli už v důchodu.

List South China Morning Post si všímá, že počet vyšetřování vysoce postavených úředníků zahájených v roce 2023 vzrostl o 40 % oproti roku 2022. Ústřední komise pro disciplinární inspekci, která je nejvyšší čínskou protikorupční agenturou, zaznamenala 32 vyšetřování vysoce postavených úředníků. V roce 2023 to bylo 45 dalších případů vyšetřování korupce. Jedná se o nejvyšší počet takových případů od roku 2013, kdy Si Ťin-pching nastoupil do úřadu. Korupci v čínské armádě vede Ústřední vojenská rada, takže uvedená čísla se armády netýkají.

Většina úředníků, kteří se stali předmětem vyšetřování, zastávala funkce na úrovni náměstků ministrů nebo vyšší a kampaň se také zaměřila na úředníky ve výslužbě. Menšina se týkala lidí s nižšími funkcemi ale důležitým postavením v některých sektorech. To naznačuje, že vyšetřování odhalila více pochybení před nástupem Si Ťin-pchinga k moci a odchod do důchodu neumožní těmto osobám uniknout spravedlnosti, píše list. Podle novin bylo zjištěno, že dvacet sedm ze 45 vedoucích kádrů, kteří byli disciplinárním dohledem zadrženi, odešlo ze svých funkcí, když byli vyšetřováni.

Nyní není nikdo imunní. Současná kampaň čínského lídra jde hlouběji a spolu s tím odhaluje další problémy, které se nahromadily za poslední tři desetiletí v důsledku rychlého hospodářského rozvoje a slabé stranické disciplíny. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se svým protikorupčním tažením skončil.

Hon na „tygry“, tj. na vysoké úředníky, v Číně bude podle odhadů hongkongského listu v roce 2024 ještě aktivnější. Podle čínského experta, který si přál zůstat v anonymitě, je takový scénář pravděpodobný: „Odvolali jsme [bývalého ministra zahraničí] Čchin Kanga a [bývalého ministra obrany] Li Šang-fua. Viděli jsme také, že Národní lidový kongres právě oficiálně odvolal devět generálů ČLA, což naznačuje, že rozsáhlé vyšetřování v armádě má předběžné výsledky.“

Důvody propuštění Čchina a Liho, kteří byli loni zbaveni svých funkcí, nebyly oficiálně uvedeny, což je zdrojem nejrůznějších spekulací.

Více informací zde (anglicky)

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.