Jaderná baterie má vyrábět energii po dobu 50 let bez nutnosti nabíjení

Čínský startup představil novou baterii, která podle něj dokáže vyrábět elektřinu po dobu 50 let bez nutnosti nabíjení nebo údržby.

Společnost Betavolt se sídlem v Pekingu uvedla, že její jaderná baterie je první na světě, která realizuje miniaturizaci atomové energie do modulu menšího než mince.

Malé rozměry znamenají, že baterie by mohly být použity v sérii k výrobě většího množství energie, přičemž společnost si představuje mobilní telefony, které se nikdy nebudou muset nabíjet, a drony, které mohou létat věčně. Její vrstvená konstrukce také znamená, že se nezapálí ani nevybuchne v reakci na náhlou sílu, tvrdí Betavolt, a zároveň je schopna pracovat při teplotách od -60C do 120C.

Společnost uvedla, že baterie nové generace již vstoupila do fáze pilotního testování a nakonec bude sériově vyráběna pro komerční využití. Má být vhodná i pro lékařské přístroje (např. kardiostimulátory).

Baterie funguje tak, že přeměňuje energii uvolňovanou rozpadajícími se izotopy na elektřinu.

Podrobnější informace najdete zde v angličtině.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.