Neplodnost trápí Francii

Francie byla dlouhodobě hrdá na svou poměrně vysokou porodnost, která je v Evropě označována za “francouzskou výjimku”. Nedávné údaje však svědčí o změně tohoto trendu.

Francie nedávno zaznamenala nejnižší roční porodnost od druhé světové války – v roce 2023 se narodilo 678 000 dětí, což představuje prudký pokles o 6,6 % oproti předchozímu roku. V zemi je poukazováno na tento rostoucí problém. Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce tento týden označil téma neplodnosti za “tabu století”. Ve Francii údajně trpí tímto onemocněním více než tři miliony lidí, což z něj činí závažný problém veřejného zdraví, který však dosud nebyl řešen. Macron občanům slíbil kroky ke zvýšení klesající porodnosti ve Francii a vyzval k “demografickému přezbrojení” země. Tato výzva zazněla poté, co Zpráva z roku 2022, kterou si nechala vypracovat vláda, ukázala, že až každý čtvrtý francouzský pár, který se pokouší počít dítě přirozenou cestou po dobu 12 měsíců nebo déle, není schopen otěhotnět.

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje jako neplodnost stav, který v současné době ve Francii postihuje až 3,3 milionu lidí. V posledních desetiletích mají ženy z různých důvodů tendenci s pokusy o dítě vyčkávat až do pozdějšího věku. Sociologové poukazují na to, že ženy tvoří mnohem větší část pracovní síly, a na široký přístup k antikoncepci. Mnoho mladých dospělých odkládá své plány na početí dítěte, protože hledají profesní a emocionální stabilitu. Čím déle však lidé čekají s vyhledáním pomoci v případě neplodnosti, tím je to pro ně obtížnější. Za nárůst neplodnosti mohou také zdravotní potíže, jako je endometrióza, syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a poruchy tvorby spermií. Četné studie prokázaly, že věk ženy hraje klíčovou roli v její schopnosti otěhotnět. Studie zveřejněná v časopise Upsala Journal of Medical Sciences v květnu 2020 ukázala, že žena mladší 30 let má 85procentní šanci otěhotnět do jednoho roku, zatímco žena ve věku 30 let má šanci 75procentní. Ve věku 35 let se šance snížily ještě více, a to na 66 procent, a ve věku 40 let na 44 procent. U mužů je pak většina případů neplodnosti způsobena nízkou kvalitou spermatu (přibližně 70% všech případů), která je dána špatnou pohyblivostí spermií a vysokým podílem abnormálních spermií.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.