Assange musí dále čekat, právní bitva v Británii ještě neskončila

Julian Assange musí v boji proti svému hrozícímu vydání do USA nadále vyčkávat.

Dvoudenní slyšení před londýnským soudem, kterého se Assange ze zdravotních důvodů neúčastnil, skončilo ve středu 21. února bez rozhodnutí o jeho vydání do USA. Soudci o tom hodlají rozhodnout později. Americké ministerstvo spravedlnosti chce zakladatele Wikileaks soudit v USA na základě obvinění ze špionáže. V případě odsouzení mu hrozí až 175 let vězení. Assange doufá v poslední šanci bránit se proti vydání. Pokud by jeho odvolání nebylo vyhověno, soudní proces ve Spojeném království by byl vyčerpán. Pak by se mohl obrátit pouze na Evropský soud pro lidská práva.

Nils Melzer, bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro mučení, označil řízení za „ukázkový proces, který více připomíná autoritářský režim než vyspělou demokracii… jehož jediným cílem je umlčet Assange a zastrašit novináře a širší veřejnost po celém světě“.

„I když nesouhlasíte s Assangeovými metodami nebo politickými myšlenkami. Jde totiž o mnohem víc než o jednoho člověka: jde o to, zda chcete žít ve společnosti, kde novináři mohou odhalovat zločiny mocných bez obav, že budou pronásledováni a uvězněni. Pokud britský stát umožní Assangeovo vydání do USA, nezasadí tím potenciálně smrtelnou ránu jen jednomu člověku, ale samotnému právnímu státu,“ míní novinář Thomas Fazi.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.