G20: Kdo, kdy, kde a o čem. Základní přehled k summitu

Zpráva dne: 20 největších ekonomik světa se dnes schází na dvoudenní summit v německém Hamburgu. O čem summit bude jednat? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi členy? Jaká jsou hlavní témata?

Vysocí představitelé zemí G20 se sejdou 7.-8. července v Hamburku. Německé hanzovní město bude summit hostit, protože předsedající zemí (v rotaci) je tento rok Německo.  Do G20 patří 19 zemí, plus EU. Jsou to: Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie, Jižní Afrika, Jižní Korea, Turecka, Spojené království a USA.

Skupina tak zahrnuje silné ekonomiky (Čínu, USA, Indii a Japonsko), velké exportéry, lidnaté země (Čína s Indií), země s největší rozlohou (Rusko, Brazílie), či zemi roztříštěnou na tisících ostrovů (Indonésie).

Kromě těchto „stálých“ členů tu jsou partneři z mezinárodních institucí, kam patří např. Mezinárodní organizace práce, Mezinárodní měnový fond, Světová banka, OECD, Světová obchodní organizace, zástupci OSN a další.

Hlavní hosté jsou také pestří a odráží ovšem i agendu summitu. Španělsko je už de facto „permanentním hostem.“ Německo dále pozvalo Norsko, Nizozemí a Singapur a také zástupce Africké unie, které zastupuje Guinea, zástupce APEC (Asijsko-pacifické ekonomické spolupráce), což je Vietnam a také zástupce Nového partnerství pro africký rozvoj – Senegal.

Výsledky agendy jsou zakomponovány v komuniké lídrů, který by měl disponovat značnou politickou silou.

G20 se zpočátku věnovala dominantně ekonomickým tématům (vzhledem k roku 2008 není divu), tedy otázkám globálního růstu, mezinárodního obchodu a finanční regulace. Přidaly se další otázka, s ekonomikou související, jako např. klimatická změna, rozvojová politika, trh práce, digitální technologie či boj proti terorismu. Agenda je tedy nesmírně široká.

Původním úkolem vzhledem k Velké recesi bylo posílení odolnosti globálního finančního systému a zlepšení regulace a dohledu tzv. stínového bankovnictví. Německo (podle oficiálních vyjádření) prosazovalo opatření k boji proti daňové konkurenci mezi zeměmi.

Dalším oficiálním cílem G20 je dosažení silného, udržitelného a vyrovnaného globálního růstu. Také obchod se stal trvalou agendou G20, proto byly pravidelně vydávány výroky o nepřípustnosti protekcionismu. Německé předsednictví bude věnovat pozornost také rozšiřování digitálních technologií.

Tématem G20 je klimatická politika. Vzhledem k tomu, že G20 podle oficiálních vyjádření usiluje o udržitelný růst, pracuje spolu s africkými zeměmi na vytvoření prostředí pro investice a infrastrukturu. Oficiálně se G20 staví za implementaci Agendy pro udržitelný rozvoj a také za Agendu z Addis Abeby. Německé předsednictví si klade za cíl podniknout konkrétní opatření k dosažení těchto cílů.

K novým tématům patří také zdravotní otázky, např. týkající se rezistence vůči antibiotikům. Nová témata zahrnují také ženy a jejich ekonomické postavení – s cíli navýšení participace žen na trhu práce a snížení dostupnosti moderních technologií pro ženy. Objevuje se i téma korupce i v souvislosti s financováním terorismu. Otázky globálního významu zahrnují také migraci, uprchlické toky a boj proti terorismu.

Samozřejmě se nebudou setkávat jen nejvyšší představitelé států, ale také příslušní ministři, kdy daná témata budou probrána více do hloubky – tedy ministři financí, zahraničních věcí, práce, zdravotnictví, zemědělství a informačních technologií.

Angela Merkelová se také sejde se zástupci tzv. občanské společnosti, od byznysu, neziskových organizací, odborů, vědy, žen či mládeže.

Ilustrační obrázek: Oficiální stránky summitu G20 Německo (www.G20.org)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.