Firma Apple zastavila projekt elektromobilu

Jeden z nejambicióznějších projektů firmy končí kvůli řadě vlastních problémů i v důsledku silného propadu trhu s elektromobily.

Americká firma Apple Inc. zruší desetiletý projekt výroby elektromobilu, přestože se jednalo o jeden z nejambicióznějších projektů v dějinách této společnosti.

Informace o opuštění projektu překvapila na konci února celkem dva tisíce zaměstnanců firmy, kteří se projektu věnovali. Podle dalších informací bude firma nyní prioritizovat umělou inteligenci (AI) a zaměstnanci, kteří se věnovali vývoji elektromobilu, budou přesunuti do oddělení pro AI. Propuštění části zaměstnanců není vyloučené, nicméně společnost s k tomu odmítla vyjádřit.

Burza na rozhodnutí opustit projekt elektrického auta reagovala pozitivně, akcie firmy začaly růst. Na informaci radostně reagoval také Elon Musk, majitel firmy Tesla.

Apple opouští projekt, kterému se věnoval od roku 2014. Byl zaměřen na plně autonomní automobil s interiérem limuzíny a hlasovou navigací. Projekt se ale od počátku potýkal s problémy, a v poslední době firma čelila i ochlazení trhu s elektromobily, ke kterému došlo kvůli vysokým cenám a nedostatku napájecí infrastruktury.

Také společnost Tesla, která je průkopníkem v oblasti amerických elektromobilů oznámila, že letošní tempo jejího rozvoje bude „výrazně nižší“. Odhaduje se, že růst prodeje elektromobilů v USA se v letošním roce sníží na 11 % oproti 47% tempu růstu v roce 2023.

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.