Do Egypta se vrátila tisíce let stará socha Ramsese II.

Ukradený vzácný exponát se ze Švýcarska, kde byl nabízen k prodeji, dostal zpátky domů.

Egypt se raduje, když opět přivítal na domácí půdě 3 400 let starou sochu zobrazující hlavu krále Ramsese II., která byla podle zdejšího ministerstva pro památky ukradena před více než třemi desetiletími a propašována ven ze země. Socha byla ukradena z chrámu Ramsese II. ve starověkém městě Abydos v jižním Egyptě. Přesné datum odcizení sochy není známo, Šaaban Abdel Gawad, který vede egyptské oddělení repatriace starožitností, však uvedl, že podle odhadů bylo dílo ukradeno koncem 80. nebo začátkem 90. let 20. století. Egyptské úřady si vzácného artefaktu všimly, když byl v roce 2013 nabízen k prodeji na výstavě v Londýně. Podle ministerstva pro starožitnosti pak předmět putoval přes několik dalších zemí, než se dostal do Švýcarska. Socha se nyní nachází v Egyptském muzeu v Káhiře, vystavena však ještě dlouho nebude. Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že artefakt bude restaurován.

„Tato socha hlavy je součástí skupiny soch, které zobrazují krále Ramsese II. sedícího vedle řady egyptských božstev,“ uvádí Abdel Gawad. Ramses II. byl jedním z nejmocnějších faraonů starověkého Egypta. Byl známý také jako Ramses Veliký, byl třetím faraonem devatenácté egyptské dynastie a vládl v letech 1279 až 1213 př. n. l. Podle záznamů prý postavil více památek a zplodil více dětí než kterýkoli jiný egyptský král a jeho 66 let trvající vláda je považována za vrchol moci a slávy Egypta. Byl velkým příznivcem diplomacie a tvrdil, že promyšlená kampaň pro styk s veřejností může být prevencí případných vojenských zásahů. Jeho představu o sobě jako o „vládci vládců“ a vizi Egypta jako velkého národa odrážely jeho slavné stavební úspěchy, včetně skvostných staveb v KarnakuAbú Simbelu. Egypt spolupracoval se švýcarskými úřady na určení jeho právoplatného vlastnictví poměrně dlouhou dobu. Švýcarsko předalo sochu egyptskému velvyslanectví v Bernu v loňském roce, Egypt ale artefakt přivezl domů teprve nedávno.

Ilustrační foto: Autor – Mohammed Moussa, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28397033

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.