Egypt prohlásil, že se formálně připojí k žalobě podané Jihoafrickou republikou proti Izraeli u Mezinárodního soudního dvora.
Žalobu, která Izrael obviňuje z porušení závazků vyplývajících z Úmluvy o genocidě při válce proti Pásmu Gazy, podala Jihoafrická republika letos v lednu, Izrael však označil za nepodložený a obvinil Pretorii, že jedná jako „právní ruka Hamásu“. Egyptské ministerstvo zahraničí uvedlo v neděli 12. 5., že Káhira se hodlá k případu připojit kvůli stupňující se izraelské agresi, konkrétně jde o zhoršující se útoky Izraele proti palestinským civilistům v Gaze, včetně přímých útoků na civilisty a ničení infrastruktury v pásmu a nucení Palestinců k útěku. Počet obětí izraelské války v Gaze, která začala v říjnu, již přesáhl 35 000 a podle palestinských úřadů tvoří většinu mrtvých ženy a děti. Nejvyšší soud OSN vydal v lednu předběžné rozhodnutí, v němž konstatoval, že v enklávě existuje pravděpodobné riziko genocidy, a nařídil Izraeli přijmout řadu předběžných opatření, včetně zabránění jakýmkoli genocidním činům. Druhou jihoafrickou žádost o mimořádná opatření podanou v březnu kvůli izraelské hrozbě útoku na Rafáh, kdy tanky a letadla v noci ostřelovaly několik oblastí, přičemž zabily 20 Palestinců a několik dalších zranily, však soud zamítl. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v posledních dnech z Rafáhu uprchlo asi 110 000 Palestinců.
Egypt se nyní přidává k Turecku a Kolumbii a oficiálně žádá o připojení se k řízení proti Izraeli. Zmiňované země tvrdí, že začalo jít o „vlastně samotnou existenci palestinského lidu“. Egypt uvedl, že vyzývá Izrael, aby „jako okupační mocnost dodržoval své závazky a provedl předběžná opatření vydaná Mezinárodním soudním dvorem, která vyžadují zajištění přístupu k humanitární pomoci způsobem, který odpovídá potřebám Palestinců v pásmu Gazy“. Rovněž požaduje, aby se izraelské síly nedopouštěly žádného porušování práv Palestinců. Alon Liel, bývalý ředitel izraelského ministerstva zahraničních věcí, sdělil médiím, že krok Egypta je pro Izrael „neuvěřitelnou diplomatickou ranou“. „Egypt je základním kamenem našeho postavení na Blízkém východě,“ tvrdí Liel. Dnešní kontakty Izraele na Blízkém východě a v severní Africe, včetně vztahů s Jordánskem, Spojenými arabskými emiráty a Marokem, jsou „výsledkem toho, co Egypt udělal před 40 lety“, řekl s odkazem na mírovou smlouvu mezi oběma zeměmi z roku 1979. „Když se Egypt nyní v Haagu připojil k Jihoafrické republice, je to skutečný diplomatický úder. Izrael to musí brát velmi vážně. Izrael musí naslouchat světu – nejen izraelskému veřejnému mínění, které nyní žádá pomstu.“ I pokud Mezinárodní soud rozhodne o podstatě případu, bude již pro Palestince zřejmě pozdě, do rozhodnutí totiž podlé médií uplynou pravděpodobně roky. Navíc, rozhodnutí soudu jsou sice závazná, nelze se proti nim odvolat, soud však nemá možnost je nijak vymáhat.