Americký boj o vliv v Africe

Administrativa Joea Bidena bojuje o vliv na kontinentu, kde se Rusko a Čína čím dál více prosazují.

Soudě podle událostí v Sahelu v posledních několika letech utrpělo postavení Ameriky v Africe vážnou ránu. Zjevně se jí nepodařilo zastavit šíření převratů v pásmu od Guineje na západě po Súdán na východě, které nyní řídí vojáci. Americké snahy o přechod od vojenské diktatury k demokracii v Súdánu skončily krvavou občanskou válkou. V loňském roce nigerští generálové řekli Americe, aby uzavřela svou základnu, z níž poskytovala zpravodajské informace ve válce proti džihádistům napojeným na Islámský stát a al-Káidu. Mezitím Mali, Burkina Faso a Niger přivítaly Rusko jako svého spojence. Ruské jednotky jsou rovněž zakotveny ve Středoafrické republice, upozorniltýdeník The Economist.

S tím, jak se zintenzivňuje globální soupeření Ameriky s Ruskem a Čínou, se zostřuje její schopnost promítat svůj vliv v regionech, jako je Afrika. Amerika zároveň čelí konkurenčním požadavkům na přesměrování svých zdrojů – vojenských, politických, diplomatických a finančních – do ohnisek napětí svých spojenců ve východní Evropě a východní Asii.

Její slábnoucí moc v některých částech Afriky je způsobena třemi hlavními faktory: rostoucí konkurencí, včetně konkurence ze strany středních mocností, jako je Turecko a Spojené arabské emiráty; rostoucím napětím mezi jejím proklamovaným záměrem prosazovat idealistickou zahraniční politiku podporující demokracii a tvrdšími požadavky reálné politiky; a rozptylováním pozornosti krizemi na jiných kontinentech.

V OSN se Americe daří jen o málo lépe. Krátce po invazi odsoudilo Rusko ve Valném shromáždění OSN 28 afrických zemí, ale dalších 25 se zdrželo hlasování nebo se hlasování neúčastnilo.

„Vzhledem k tomu, že došlo k novému uspořádání mezinárodního systému a změnila se architektura globálního řízení, musí být Afrika jeho součástí v mnohem větší míře,“ míní Judd Devermont, který byl do února Bidenovým hlavním poradcem pro Afriku v Radě pro národní bezpečnost. Složitost kontinentu podle něj Američané lépe chápou. Nejde jen o to udržet na uzdě Čínu a Rusko. Kromě toho američtí přátelé upozorňují, že sahelské země patří k nejchudším a nejopuštěnějším v Africe a jsou dlouhodobě špatně spravovány. Je velmi nepravděpodobné, že by se Rusku, které má na celém kontinentu stále špatnou pověst, podařilo přinést jim trvalý mír nebo prosperitu.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.