Administrativa Joea Bidena bojuje o vliv na kontinentu, kde se Rusko a Čína čím dál více prosazují.
Soudě podle událostí v Sahelu v posledních několika letech utrpělo postavení Ameriky v Africe vážnou ránu. Zjevně se jí nepodařilo zastavit šíření převratů v pásmu od Guineje na západě po Súdán na východě, které nyní řídí vojáci. Americké snahy o přechod od vojenské diktatury k demokracii v Súdánu skončily krvavou občanskou válkou. V loňském roce nigerští generálové řekli Americe, aby uzavřela svou základnu, z níž poskytovala zpravodajské informace ve válce proti džihádistům napojeným na Islámský stát a al-Káidu. Mezitím Mali, Burkina Faso a Niger přivítaly Rusko jako svého spojence. Ruské jednotky jsou rovněž zakotveny ve Středoafrické republice, upozorniltýdeník The Economist.
S tím, jak se zintenzivňuje globální soupeření Ameriky s Ruskem a Čínou, se zostřuje její schopnost promítat svůj vliv v regionech, jako je Afrika. Amerika zároveň čelí konkurenčním požadavkům na přesměrování svých zdrojů – vojenských, politických, diplomatických a finančních – do ohnisek napětí svých spojenců ve východní Evropě a východní Asii.
Její slábnoucí moc v některých částech Afriky je způsobena třemi hlavními faktory: rostoucí konkurencí, včetně konkurence ze strany středních mocností, jako je Turecko a Spojené arabské emiráty; rostoucím napětím mezi jejím proklamovaným záměrem prosazovat idealistickou zahraniční politiku podporující demokracii a tvrdšími požadavky reálné politiky; a rozptylováním pozornosti krizemi na jiných kontinentech.
V OSN se Americe daří jen o málo lépe. Krátce po invazi odsoudilo Rusko ve Valném shromáždění OSN 28 afrických zemí, ale dalších 25 se zdrželo hlasování nebo se hlasování neúčastnilo.
„Vzhledem k tomu, že došlo k novému uspořádání mezinárodního systému a změnila se architektura globálního řízení, musí být Afrika jeho součástí v mnohem větší míře,“ míní Judd Devermont, který byl do února Bidenovým hlavním poradcem pro Afriku v Radě pro národní bezpečnost. Složitost kontinentu podle něj Američané lépe chápou. Nejde jen o to udržet na uzdě Čínu a Rusko. Kromě toho američtí přátelé upozorňují, že sahelské země patří k nejchudším a nejopuštěnějším v Africe a jsou dlouhodobě špatně spravovány. Je velmi nepravděpodobné, že by se Rusku, které má na celém kontinentu stále špatnou pověst, podařilo přinést jim trvalý mír nebo prosperitu.
Psali jsme:
- Do Nigeru dorazilo ruské vojenské vybavení
- Investice do Afriky: Spojené arabské emiráty jako 4. největší investor
- Příklon k Rusku u části elit v Africe pramení ze zásady „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“, říká Jan Záhořík
- Niger pozastavuje vojenskou spolupráci s USA
- Šéf rozvojové banky Afriky: přestaňme krýt půjčky přírodními zdroji, je to nevýhodné
- Ministři Ruska a Nigérie jednali v Moskvě
- Obilí zdarma se stalo nástrojem vlivu Ruska v Africe
- V Africe nám jednoduše ujel vlak, říká afrikanista Jan Záhořík
- Čadský prezident Idriss Déby se v Moskvě setkal s ruským prezidentem
- Rovníková Guinea se otevírá Rusku a Bělorusku
- Kazašský africký vektor zahraničnej politiky dnes
- Burkina a Niger opouštějí G5 Sahel
- Afrika: podpořte výzvu k reformě mezinárodní finanční architektury
- Rusko a africké země obchodují v jüanech, podíl rublu, dolaru a eura dramaticky poklesl
- Analytik: “Rusko nabízí Africe alternativu k tomu, co poskytují západní země”
- Mali, Niger a Burkina Faso podepsaly pakt o vzájemné obraně
- Súvislosti prevratu v Nigeri s globálnym chaosom
- Afrika se stala klíčovém prostorem ruských ambicí
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.