Jaká byla obsahová agenda jednání Putin – Si Ťin-pching?

Zmínka o možném spojenectví s Čínou má významné důsledky v kontextu napětí mezi USA, Ruskem a Čínou.

Nedávné setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina na nejvyšší úrovni v Pekingu bylo významné, neboť se odehrálo v klíčovém okamžiku globální mocenské dynamiky, argumentuje ve svém článku indický exdiplomat M.K. Bhadrakumar. Setkání, které začalo jako státní návštěva a přešlo v pracovní návštěvu, zahrnovalo rozsáhlá a podrobná jednání. Tato událost poukazuje na vyvíjející se čínsko-ruské vztahy a jejich dopad na světovou politiku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poskytl vedoucím představitelům moskevské zahraniční a bezpečnostní politiky informace z uzavřených jednání v Pekingu. Lavrov důrazně kritizoval USA a spojence v NATO a tvrdil, že jejich program strategické porážky Ruska je nerealistický a bude se proti němu důrazně stavět. Varoval také, že západní dodávky zbraní na Ukrajinu naznačují pokračování vojensko-politické konfrontace. Lavrov rovněž upozornil na nebezpečný příklon k vytváření evropské vojenské aliance s jadernou složkou, zejména ve Francii a Německu. Důvěra Moskvy v podporu Pekingu během války na Ukrajině naznačuje, že před námi je rozhodující fáze, napsal Bhadrakumar ve své reflexi.

Probíhající ruská ofenziva v Charkovské oblasti začala krátce před návštěvou prezidenta Putina v Číně. Je považována za jasný signál, že Rusko je odhodláno vést existenční válku až do konce. Čína si plně uvědomuje závažnost situace. Ruský ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že Rusko bude hájit své zájmy na Ukrajině, na Západě a v Evropě. Vyjádřil rovněž uspokojení nad podporou Číny a zdůraznil, že jejich partnerství přesahuje tradiční spojenectví a hraje klíčovou roli v mezinárodní bezpečnosti.

Důležitým poznatkem z Lavrovova projevu je jeho zmínka o možném spojenectví s Čínou, o kterém je třeba dále diskutovat. Toto prohlášení má významné důsledky uprostřed napětí mezi USA, Ruskem a Čínou, kdy Rusko bojuje v zástupné válce s USA a Čína se připravuje na konfrontaci v asijsko-pacifickém regionu.

Ruský ministr zahraničí dále prohlásil, že klíčové je přizpůsobit se Si Ťin-pchingově koncepci globální bezpečnosti, která upřednostňuje nedělitelnost bezpečnosti a nenarušování bezpečnosti ostatních. O této koncepci se během Putinovy návštěvy Číny široce diskutovalo. Lavrov považuje vytvoření euroasijské bezpečnosti za první krok k prosazování globální bezpečnosti. Tyto názory Lavrov veřejně vyjádřil před svou návštěvou kazašské Astany na zasedání ministrů zahraničních věcí Šanghajské organizace pro spolupráci, kde pokračoval v diskusích na toto téma s čínským ministrem zahraničí Wang I.

Celý text je v anglickém jazyce zde.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.