Kartel OPEC ve snaze podpořit ceny prodlouží škrty v těžbě ropy

Saúdská Arábie a Rusko v čele členů kartelu OPEC prodloužily snížení těžby ropy až do roku 2025 v nové snaze podpořit ceny tváří v tvář americké konkurenci, jejíž produkce je nečekaně vysoká.

V neděli delegáti skupiny zemí produkujících ropu uvedli, že prodlouží všechna stávající omezení těžby s určitými odchylkami v časových horizontech.

Členové OPECu ve svém prohlášení uvedli, že cílem jejich kroku je „dosáhnout a udržet stabilní trh s ropou a poskytnout dlouhodobé vedení a transparentnost trhu“.

Členové kartelu, kteří jsou převážně z ropných států, obecně potřebují, aby se ropa prodávala alespoň za 80 dolarů za barel, aby jejich státní rozpočty byly vyrovnané.

Jednání o snížení těžby jsou vždy napjatá, protože mnoho členů OPECu chce zvýšit příjmy z vývozu ropy, aby pomohli financovat vládní výdaje.

Zejména Rusko v současné době bojuje s řadou západních sankcí, které mají ochromit jeho ekonomiku, zatímco vedení Saúdské Arábie, vedené zejména korunním princem Mohammedem bin Salmánem, se snaží zrekonstruovat ekonomiku království pomocí řady nákladných megaprojektů.

Další zasedání kartelu se má konat v prosinci tohoto roku.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.