Návrh Alžírska pro dosažení příměří se nelíbí USA

Alžírsko předložilo Radě bezpečnosti OSN další rezoluci vyzývající k okamžitému příměří, USA ji odmítají.

Na závěr mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN v poslední květnové úterý v New Yorku předložilo Alžírskojejím členům návrh rezoluce požadující zastavení izraelské ofenzívy v městě Rafáh na jihu pásma Gazy, kde požaduje „okamžité“ příměří. Spojené státy však tvrdí, že zastavení izraelské vojenské operace v jižním městě „nepomůže“ a navrhovaná rezoluce „nebude užitečná“. Alžírsko jako největší země Afriky a zástupce arabských zemí v radě, rozeslalo návrh rezoluce 15 členům po mimořádných konzultacích rady o stupňující se izraelské operaci v Rafáhu. Podle zástupce amerického velvyslance Roberta Wooda se ovšem USA „soustředí na dosažení dohody o dočasném přerušení bojů a propuštění asi 125 rukojmích zajatých během invaze Hamásu do jižního Izraele 7. října a poté na dlouhodobé ukončení sedmiměsíční války“. Zástupce palestinského velvyslance Majed Bamya na zasedání rady řekl, že přijetí rezoluce by bylo důležitým krokem, „který by přiměl Izrael zastavit vojenskou ofenzívu a stáhnout okupační síly a zajistil okamžité příměří“. Alžírský velvyslanec v OSN Amar Bendžama rozeslal rezoluci v době, kdy Izrael pokračoval ve vojenské operaci v Rafáhu, kam se před izraelskou ofenzívou v Gaze uchýlil více než milion Palestinců. Většina z nich již uprchla, ale podle OSN není v Gaze žádné místo bezpečné a humanitární podmínky jsou zoufalé.

Návrh Alžírska rovněž požaduje dodržování předchozích rezolucí Rady bezpečnosti, které vyzývají k otevření všech hraničních přechodů a k přístupu humanitární pomoci pro 2,3 milionu obyvatel Gazy, kteří zoufale potřebují potraviny a další pomoc. Navrhovaná rezoluce uvádí, že „katastrofální situace v pásmu Gazy představuje hrozbu pro regionální a mezinárodní mír a bezpečnost“ a vyjadřuje vážné znepokojení nad „hladomorem šířícím se v celém pásmu Gazy“ a nad utrpením Palestinců, kteří se uchýlili do Rafáhu. Návrh též odsuzuje to, co označuje za „nerozlišující útoky na civilní obyvatelstvo, včetně žen a dětí, a civilní infrastrukturu“, a opakuje požadavek Rady, aby všechny strany dodržovaly mezinárodní právo vyžadující ochranu civilistů. Nesouhlas Spojených států však ponechává budoucnost rezoluce v nejistotě. „Doufáme, že se to podaří co nejrychleji, protože jde o život,“ řekl novinářům po úterním jednání čínský velvyslanec Fu Cong. Spojené státy již vetovaly několik rezolucí požadujících zastavení palby v Gaze. Stejně tak Rusko a Čína naopak vetovaly návrh americký. Situace se tedy prozatím neurovnává ani po alžírské iniciativě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.