Čína musí najít bezpečnou alternativu uhlí, řekl německý ministr v Číně

Německý ministr hospodářství v Číně plédoval za čínský odchod od uhlí.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck při své návštěvě Pekingu a jihočínského města Chang-čou zdůraznil význam Číny pro dosažení globálních cílů v oblasti klimatu. “Bez Číny by nebylo možné globální klimatické cíle splnit,” řekl mimo jiné. Kromě nedělního proslovu na místní univerzitě jednal Habeck o den dříve s čínskými představiteli v Pekingu.

Při svém vystoupení v Číně německý politik prohlásil, že Čína musí najít bezpečnou alternativu k uhlí, které v současnosti představuje téměř 60 % čínských dodávek elektřiny. Ministr zmínil, že Čína rozšiřuje těžbu uhlí z bezpečnostních důvodů. Připustil rovněž závislost Číny na dovozu plynu a ropy a zmínil energetickou krizi v Evropě a Německu způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu.

Habeck dále zdůraznil, že je třeba posílit spolupráci s Čínou, neboť bez jejího zapojení by nebylo možné splnit klimatické cíle v celosvětovém měřítku. Zdůraznil, že Čína chápe negativní dopad emisí CO2 na klima, a navrhl dosáhnout stejné úrovně bezpečnosti s menším počtem uhelných elektráren. Německý politik rovněž hovořil o výzvě integrace obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr a slunce, do energetického systému navrženého pro předvídatelnější paliva. Dále navrhl řešení, jako je rozšíření energetické sítě a využití skladování energie prostřednictvím baterií.

Podle zprávy agentury Reuters, Habeck dospěl k závěru, že přechod na klimaticky neutrální ekonomiku nejenže prospívá klimatu, ale také vytváří nové příležitosti pro bohatství a růst.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.